Jubileuszowa, 15. edycja Festiwalu Kamera Akcja zapowiada się na jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych roku.
Między 24 a 27 października Łódź stanie się kinematograficznym centrum Polski, goszcząc 135 filmów oraz ponad 60 twórców z całego świata. Wydarzenie oferuje unikalne połączenie klasyki i współczesności – stawiając na różnorodność gatunków oraz innowacyjne podejście do sztuki filmowej.
Podczas festiwalu nie zabraknie największych nazwisk. Wśród gości znaleźli się oscarowi twórcy, nagradzani na prestiżowych festiwalach w Cannes i Berlinie. Kamera Akcja przyciąga zarówno uznanych reżyserów, jak i wschodzące gwiazdy, oferując miłośnikom kina dostęp do najlepszych dzieł ostatnich lat. To wyjątkowa okazja, aby obejrzeć filmy przedpremierowe, które dopiero trafią na ekrany kin, a także spotkać się z twórcami na licznych dyskusjach i warsztatach.
Filmowe ikony i nowości na jednym ekranie
Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest połączenie przeszłości z przyszłością, symbolizowane przez wizerunek Grety Garbo, ikony złotej ery Hollywood. Jej postać nawiązuje do klasyki filmowej, którą widzowie będą mogli podziwiać podczas retrospektywy Claude’a Sauteta, jednego z najważniejszych twórców francuskiego kina. Zobaczymy jego „Okruchy życia” – film, który od lat wzrusza i skłania do refleksji nad ludzkimi relacjami.
Równocześnie festiwal oferuje premiery najnowszych produkcji, które zdobyły uznanie na międzynarodowych festiwalach. Wśród nich jest wyczekiwany „Megalopolis” Francisa Forda Coppoli, monumentalne dzieło, nad którym twórca pracował przez cztery dekady. To film, który dzieli krytyków – jedni uznają go za arcydzieło, inni za porażkę, ale na pewno nie pozostawia nikogo obojętnym. Po pokazie odbędzie się debata „za i przeciw”, co pozwoli widzom na wymianę opinii.
Mocne kobiece głosy i filmy zaangażowane społecznie
Festiwal Kamera Akcja to również silne, kobiece głosy w świecie kina. Jedną z najważniejszych postaci tegorocznej edycji jest Coralie Fargeat, której debiut „Zemsta” (2017) został okrzyknięty manifestem ruchu #MeToo. Jej najnowszy film „Substancja” z Demi Moore w roli głównej, łączy elementy thrillera z krytyką społecznych norm i oczekiwań wobec kobiet.
W programie festiwalu nie zabraknie również polskich produkcji. Jednym z najbardziej wyczekiwanych tytułów jest „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna, którego premiera odbędzie się właśnie w Łodzi. Film ten, oparty na prawdziwej historii, porusza kwestie moralności i ludzkiej odpowiedzialności w obliczu trudnych wyborów. Widzowie będą mieli okazję porozmawiać z reżyserem i producentem po pokazie.
Wschodzące gwiazdy i dyskusje o przyszłości kina
Festiwal nie skupia się wyłącznie na projekcjach filmowych. To także platforma do rozmów o przyszłości branży filmowej. Tegoroczna edycja podejmuje palące tematy, takie jak cenzura, cancel culture czy wyzwania, przed którymi stoi rynek seriali. Spotkania z twórcami oraz warsztaty dziennikarskie pozwolą uczestnikom na zgłębienie mechanizmów funkcjonowania współczesnego przemysłu filmowego.
Na festiwalu pojawi się także ekipa filmu „Strefa interesów” Jonathana Glazera, w tym Christian Friedel oraz Tarn Willers, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą nad tym uznanym obrazem. To wyjątkowa okazja, aby usłyszeć o kulisach powstawania filmu, który zdobył uznanie na festiwalu w Cannes.
Festiwal Kamera Akcja to prawdziwa gratka dla miłośników kina – zarówno tych, którzy kochają klasykę, jak i tych, którzy śledzą najnowsze produkcje filmowe. Dzięki bogatemu programowi, który łączy filmy fabularne, dokumentalne, warsztaty i dyskusje, każdy znajdzie coś dla siebie. To również doskonała okazja, aby zanurzyć się w świat filmowych emocji i spotkać twórców z najwyższej półki.