5 C
Wrocław
sobota, 7 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaFilmAfryKamera 2024 | Queerowe kino z Afryki

AfryKamera 2024 | Queerowe kino z Afryki

-

Festiwal Filmowy AFRYKAMERA to wyjątkowe wydarzenie na mapie kulturalnej Europy Środkowo-Wschodniej.

Festiwal powstał w 2006 roku z inicjatywy Fundacji FilmGramm i Ambasady Republiki Południowej Afryki. Wydarzenie konsekwentnie buduje mosty między kontynentami, przybliżając publiczności nie tylko filmy, ale też kulturę, sztukę i muzykę afrykańską. W dniach 29 listopada – 4 grudnia br. warszawskie kina po raz dziewiętnasty staną się miejscem celebracji różnorodności i dialogu międzykulturowego. Tegoroczna edycja pod hasłem „African Gaze: Queer” skupia się na wielowymiarowych tożsamościach czarnych i afrykańskich społeczności queer.

Queerowe spojrzenie na afrykańską rzeczywistość

Dekolonialna i afrofuturystyczna perspektywa, którą promuje tegoroczny festiwal, to zaproszenie do refleksji nad zmieniającym się światem. Organizatorzy podkreślają, że queerowe wątki w kinie afrykańskim nie tylko burzą stereotypy, ale też wzmacniają globalną dyskusję na temat tożsamości i praw człowieka. W programie znajdzie się aż 32 filmy, obejmujące pełnometrażowe fabuły, dokumenty oraz krótkie metraże. Pokazy odbędą się w czterech lokalizacjach: Kinie Atlantic, Kinie Wisła, Kinie Amondo oraz w Państwowym Muzeum Etnograficznym.

Kino, które łączy ludzi

AFRYKAMERA to jednak nie tylko seanse filmowe. Każda edycja obfituje w wydarzenia towarzyszące, które budują kontekst dla prezentowanych dzieł. W tym roku program wzbogacą spotkania z twórcami oraz panele dyskusyjne. Dzięki temu festiwal staje się przestrzenią dialogu, który wykracza daleko poza mury kinowe.

AfryKiki Ballroom: taniec jako manifest

Jednym z najciekawszych wydarzeń 19. edycji będzie AfryKiki Ballroom, zaplanowany na 30 listopada w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Ta niezwykła impreza, organizowana we współpracy z sudańskim twórcą Deri’m Louboutin West, przeniesie uczestników w świat kultury ballroomu. To miejsce, gdzie taniec staje się formą celebracji i manifestacji czarnej queerowej tożsamości.

Muzyczne eksperymenty na AFreaks

Tego samego wieczoru, 30 listopada, w Klubie Jasna 1 odbędzie się trzecia edycja wydarzenia muzycznego AFreaks. Impreza zgromadzi artystów eksplorujących afrykańskie brzmienia na przecięciu takich gatunków jak gqom, kuduro, techno trap, avant pop czy muzyka eksperymentalna. To wydarzenie to prawdziwy festiwal różnorodności dźwięków, które zaskakują swoją intensywnością i oryginalnością.

Afrofuturystyczna sztuka na wystawie w Kinie Amondo

W dniach 1–6 grudnia Kino Amondo, będące jednocześnie Klubem Festiwalowym AFRYKAMERA, stanie się gospodarzem multidyscyplinarnej wystawy „I Didn’t Come From Outer Space. I Came From The Future”. Kuratorka wystawy, kenijska artystka Amy N. Muhoro, zaprezentuje prace eksplorujące temat przyszłości i tożsamości. Wystawa będzie przestrzenią spotkania sztuki, nauki i refleksji nad miejscem Afryki w globalnym świecie.

Masz newsa, pomysł na artykuł, który mógłby zainteresować naszych czytelników? Pisz śmiało na redakcja@forcenews.pl.

reklama

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECANE WYDARZENIA