Filharmonia Sudecka od lat stawia na rozwój życia kulturalnego na Dolnym Śląsku.
Jej misją jest dostarczanie mieszkańcom regionu różnorodnej i dostępnej oferty artystycznej na wysokim poziomie. Projekt „Filharmonia w Królewskiej” to nowa inicjatywa, która doskonale wpisuje się w te cele. Ożywia bogatą tradycję muzyczną Legnicy, nawiązując do historycznego znaczenia tego miasta w dziedzinie muzyki klasycznej.
Tym razem, dzięki współpracy z Legnickim Centrum Kultury, Filharmonia Sudecka rozszerza swoją działalność, przenosząc część swojej oferty do Legnicy – miasta o głęboko zakorzenionej tradycji muzycznej.
„Filharmonia w Królewskiej” – nowy cykl koncertów
„Filharmonia w Królewskiej” to cykl koncertów, który inauguruje swoje funkcjonowanie we wrześniu 2024 roku. Projekt zainicjowano dzięki zaangażowaniu Jarosława Rabczenki, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego ds. Kultury. Filharmonia Sudecka i Legnickie Centrum Kultury zjednoczyły siły, aby od września do grudnia 2024 roku zaprezentować pięć wyjątkowych koncertów, które będą odbywać się w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy oraz w innych prestiżowych lokalizacjach regionu.
Legnica – miasto z muzyczną duszą
Legnica jest miastem o bogatej tradycji muzycznej, której historia sięga XIX wieku, kiedy to miejscowy zespół prowadzony przez Benjamina Bilsego zyskał międzynarodową sławę. Dziś „Filharmonia w Królewskiej” nawiązuje do tych tradycji i oferuje mieszkańcom możliwość uczestnictwa w koncertach, które prezentują zarówno lokalnych artystów, jak i muzyków o międzynarodowej renomie.
Program koncertów
Cykl „Filharmonia w Królewskiej” zainauguruje koncert 6 września w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy. W roli głównej wystąpią skrzypce, a koncert poprowadzi Jerzy Kosek, dyrygent Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej. W programie znajdą się utwory takich mistrzów jak Wolfgang Amadeus Mozart, Henryk Wieniawski oraz Wojciech Kilar. Koncert ten będzie również okazją do usłyszenia solistki Natalii Dragan, której talent skrzypcowy zachwyci publiczność.
Kolejny koncert, który odbędzie się 7 września, w Parafii Matki Bożej Łaskawej i Św. Sebastiana w Polkowicach, również poświęcony będzie skrzypcom. Pod batutą Jerzego Koska i w wykonaniu Natalii Dragan, publiczność ponownie usłyszy klasyczne arcydzieła Mozarta, Wieniawskiego oraz Kilara.
20 października zaplanowano koncert kameralny „Od Bacha do Beatlesów”, który odbędzie się ponownie w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. Koncert ten łączy w sobie utwory zarówno klasycznych kompozytorów, jak Johann Sebastian Bach czy Ludwig van Beethoven, jak i bardziej współczesnych, jak John Lennon i The Beatles. Tego wieczoru wystąpią m.in. Cezary Futyma na oboju, Dariusz Futyma na klarnecie oraz Anna Osowska-Kud na skrzypcach.
Listopadowy koncert, który odbędzie się 17 listopada, zatytułowano „Zacznijmy od początku”. Wystąpią Paweł Orłowski – wokalista, oraz Anna Jopek – pianistka i aranżerka, którzy zaprezentują utwory autorskie oraz inne, dobrze znane kompozycje. Ten koncert z pewnością dostarczy emocji i niezapomnianych wrażeń muzycznych.
Ostatni koncert cyklu, „Perły baroku – solo i kameralnie”, zaplanowano na 7 grudnia. W programie znajdą się kompozycje wybitnych mistrzów baroku, takich jak Henry Purcell, Antonio Vivaldi oraz Johann Sebastian Bach. Wykonawcami będą m.in. Radosław Pujanek – dyrygent i skrzypek, Michał Krajewski – skrzypek, oraz Wojciech Kud – wiolonczelista. Koncert będzie wyjątkową okazją do usłyszenia barokowych perełek muzycznych w mistrzowskim wykonaniu.
Listopadowy i grudniowe koncert odbędzie się w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej Legnickiego Centrum Kultury.
Kulturalne ożywienie Legnicy
Inicjatorki projektu, Radosława Janowska-Lascar oraz Alicja Dragan, pragną poprzez „Filharmonię w Królewskiej” ożywić muzyczne tradycje Legnicy. Ich celem jest nie tylko rekonstrukcja życia muzycznego miasta, ale także zaprezentowanie szerokiej publiczności wybitnych absolwentów legnickiej szkoły muzycznej. Wybór Legnicy na miejsce realizacji projektu nie jest przypadkowy – to właśnie tutaj, na bazie zespołu Bilsego, powstała jedna z najważniejszych orkiestr świata, Berliner Philharmoniker.
„Filharmonia w Królewskiej” to projekt, który ma szansę stać się jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych na Dolnym Śląsku. Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz, wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz patronatowi honorowemu Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pawła Gancarza, mieszkańcy regionu zyskają dostęp do wysokiej klasy wydarzeń muzycznych, które na stałe wpiszą się w kalendarz kulturalny Legnicy.