2.1 C
Wrocław
wtorek, 18 marca, 2025
Strona głównaRegiondolnoślaskieFinansowanie dla polskiej biotechnologii medycznej
reklama

Finansowanie dla polskiej biotechnologii medycznej

-

10 lipca 2023 r. ogłoszono trzeci konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego (WIB). Celem jest finansowanie innowacyjnych projektów badawczych w biotechnologii medycznej. Dotacja wynosi 380 milionów złotych.

W poprzednich dwóch konkursach WIB, finansowanie badań było dostępne dla zespołów naukowych, które specjalizowały się w biotechnologii medycznej z zastosowaniami w onkologii. Trzeci konkurs rozszerza ten obszar. Umożliwia on zgłaszanie aplikacji przez naukowców z różnych dziedzin biotechnologii medycznej z zastosowaniami terapeutycznymi.

Programem WIB zarządza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z Wrocławia. To podmiot odpowiedzialny za organizację i przeprowadzenie konkursów.

Głównym celem konkursu jest opracowanie innowacyjnych technologii, które przyczynią się do powstania nowych leków lub terapii. Oczekiwanym rezultatem jest wprowadzenie na rynek produktów o wysokim potencjale komercjalizacyjny. Takim, który przyciągnie inwestorów i przyczyni się do sukcesu finansowego przedsięwzięcia.

Konkurs WIB rozpoczyna się od działań informacyjnych i doradczych. Jego kulminacją jest nabór wniosków w dniach 2-13 października 2023 r. Proces wyłaniania zespołów odbędzie się w kilku etapach. Obejmie on ocenę formalną i merytoryczną przez międzynarodowy panel ekspertów. Zespoły badawcze, które otrzymają rekomendację do finansowania, podpiszą umowę o finansowaniu.

Dotychczas finansowanie otrzymał projekt „Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii [HERO]”. Projekt był opracowany przez zespół naukowców pod kierownictwem prof. dr hab. Andrzeja Dziembowskiego z Międzynarodowego Instytutu Badań Molekularnych i Komórkowych w Warszawie.

Środki przyznane w ramach konkursu mogą być przeznaczone na finansowanie zespołów badawczych w obszarze biotechnologii medycznej oraz na komercjalizację wyników badań i know-how z nimi związanym. Program oferuje możliwość sfinansowania do 100% kosztów realizacji zadań badawczych.

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT

Masz newsa, pomysł na artykuł, który mógłby zainteresować naszych czytelników? Pisz śmiało na redakcja@forcenews.pl.

reklama

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

Patronat medialny

POLECANE WYDARZENIA