29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaBiznesFirmy rodzinne na GPW. Bezpieczne zarządzanie i wyższa stopa zwrotu

Firmy rodzinne na GPW. Bezpieczne zarządzanie i wyższa stopa zwrotu

-

Firmy rodzinne stanowią znaczącą siłę na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Na koniec 2022 roku stanowiły 40% wszystkich notowanych na głównym rynku spółek. Najstarsza spółka rodzinna jest notowana na warszawskiej giełdzie od blisko 30 lat.

Wyniki finansowe za lata 2021-2022 pokazują, że sytuacja w spółkach rodzinnych, jak i na całej giełdzie uległa poprawie. W 2022 roku spółki rodzinne wypracowały 19,7 mld zł zysku netto, o 11% więcej niż w 2021 roku.

Bezpieczne zarządzanie

Firmy rodzinne wyróżnia bezpieczny sposób zarządzania. W czasach wstrząsów gospodarczych wykazują wyższą rentowność niż spółki nierodzinne. Opracowany przez Grant Thornton indeks GT 20 Rodzinne, obrazujący zachowanie akcji 20 największych spółek rodzinnych na GPW pokazuje, że spółki rodzinne pozwalają osiągnąć wyższą stopę zwrotu przy mniejszej zmienności w porównaniu do głównych indeksów giełdowych.

Wyższa stopa zwrotu

Spółki rodzinne są atrakcyjne dla inwestorów, ponieważ pozwalają osiągnąć wyższą stopę zwrotu niż spółki nierodzinne. Wynika to z bezpiecznego sposobu zarządzania, a także z faktu, że firmy rodzinne są zazwyczaj bardziej stabilne niż spółki nierodzinne.

Sukcesja

Jednym z głównych wyzwań stojących przed firmami rodzinnymi jest sukcesja. W dalszym ciągu tylko w niewielkiej części firm rodzinnych zachodzi proces sukcesji. Jednak co ciekawe, widoczny jest już bardzo wyraźny trend przygotowywania spółek do sukcesji poprzez wykorzystanie nowej instytucji prawnej, jaką jest fundacja rodzinna.

Źródło: Materiał prasowy

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!