29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieFlozyny znikną z refundacji. Pacjenci apelują o powrót leków

Flozyny znikną z refundacji. Pacjenci apelują o powrót leków

-

2 flozyny, dapagliflozyna i kanagliflozyna, znikną z listy leków refundowanych od 1 listopada 2023 roku. To rzadka sytuacja, która zaniepokoiła pacjentów i lekarzy.

Flozyny to leki nowej generacji, które są skuteczne w leczeniu cukrzycy typu 2. Obniżają poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wydalania glukozy wraz z moczem. W późniejszych badaniach i obserwacjach wykazano również ich skuteczność w kontrolowaniu ciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych, w leczeniu przewlekłej choroby nerek oraz niewydolności serca.

Obecnie na liście leków refundowanych znajduje się tylko jedna flozyna, empagliflozyna. Pacjenci i lekarze apelują do Ministerstwa Zdrowia o powrót dapagliflozyny i kanagliflozyny do refundacji od stycznia 2024 roku.

Jak podkreślają lekarze, konieczne jest zabezpieczenie chorych na cały okres przejściowy poprzez wystawienie recepty na dodatkowe opakowania leków, które powinny zostać wykupione do 31 października. Takie działanie umożliwi zakup leków w dotychczasowej, obniżonej cenie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że trwają prace nad poszerzeniem wskazań do stosowania flozyn w niewydolności serca, cukrzycy i przewlekłej chorobie nerek. Mamy nadzieję, że w rozszerzonych wskazaniach te leki znajdą się na listach od stycznia 2024 roku. 

Źródło: Materiał prasowy

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!