Od 2 listopada mieszkańcy Wrocławia będą mogli ponownie skorzystać z Samochodów Zbierających Odpady Problemowe (SZOP-ów).
Wrocławskie SZOP-y będą jeździć dwa razy w miesiącu po każdym z osiedli. Zbiórka będzie prowadzona od poniedziałku do soboty w godz. 16-20. W każdej lokalizacji postoje aut będą trwały godzinę. W sytuacji zapełnienia pojazdu, postój może zostać skrócony.
Powrót SZOP-ów jest odpowiedzią na głosy mieszkańców i Rad Osiedli. Wrocławianie zawsze bardzo pozytywnie odbierali SZOP-y, bo dzięki nim można pozbyć się naprawdę kłopotliwych odpadów. Co więcej, stanowią one także rozpoznawalny element edukacji ekologicznej – wyjaśnia Aleksandra Palus, rzeczniczka Ekosystem.
SZOP-y to prosty i wygodny sposób na pozbycie się odpadów problemowych, takich jak:
- małe elektrośmieci (np. zepsute suszarki do włosów, roboty kuchenne)
- resztki farb, opakowania po farbach
- zużyte żarówki, świetlówki, baterie i akumulatory
- przeterminowane leki
- chemikalia (rozpuszczalniki, przeterminowane oleje z silników samochodowych,
- detergenty, kleje i opakowania po klejach, lepiszcze i żywice, środki ochrony roślin)
- oleje i tłuszcze jadalne
- tusze, tonery do drukarek
- termometry rtęciowe
Płyny (oleje, środki ochrony roślin czy farby) i leki są przyjmowane wyłącznie w szczelnych opakowaniach, zapobiegających przeciekaniu. Muszą posiadać oryginalne etykiety umożliwiające ich identyfikację. Obsługa SZOP-a może odmówić nam przyjęcia odpadów w sytuacji, kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że nie pochodzą one z gospodarstwa domowego.
Szczegółowy harmonogram kursów SZOP-ów dostępny jest na stronie internetowej Ekosystemu:www.ekosystem.wroc.pl/segregacja-odpadow/szop1/
Źródło: Ekosystem