29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneGdzie znaleźć dokumenty do emerytury, gdy zakład pracy nie istnieje?

Gdzie znaleźć dokumenty do emerytury, gdy zakład pracy nie istnieje?

-

Jeśli planujesz przejść na emeryturę, a brakuje ci zaświadczeń o zatrudnieniu z poprzednich lat, może to obniżyć wysokość twojej emerytury. Szczególnie dotyczy to dokumentów potwierdzających pracę przed 1999 rokiem.

Jeśli zakład pracy, w którym pracowałeś, nadal istnieje, powinien wystawić ci zaświadczenie o zatrudnieniu oraz o osiąganych zarobkach. W przypadku zakładów, które już nie istnieją, możesz szukać dokumentów w następujących miejscach:

  • Baza zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy ZUS

ZUS prowadzi bazę, w której znajdują się informacje o miejscach przechowywania dokumentacji pracowniczej ze zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy. Możesz ją znaleźć na stronie internetowej ZUS: www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/baza-zlikwidowanych-lub-przeksztalconych-zakladow-pracy

  • Archiwa państwowe, które przechowują dokumentację pracowniczą ze zlikwidowanych zakładów pracy państwowych. Informacje o archiwach, które mogą posiadać dokumentację dotyczącą twojego zakładu pracy, znajdziesz w bazie ZUS.
  • Związki rewizyjne i Krajowa Rada Spółdzielcza mogą przechowywać dokumentację pracowniczą ze zlikwidowanych spółdzielni i organizacji spółdzielczych.
  • Przechowawcy komercyjni

Niektóre firmy specjalizują się w przechowywaniu dokumentacji pracowniczej. Jeśli wiesz, że twoja dokumentacja została przekazana do takiej firmy, możesz skontaktować się z nią bezpośrednio.

Do wniosku o emeryturę potrzebne są następujące dokumenty:

  • Zaświadczenie o zatrudnieniu
  • Dokumenty o wysokości zarobków

Wniosek o emeryturę możesz złożyć w dowolnym momencie, nawet jeśli brakuje ci dokumentów. Jednak im wcześniej złożysz wniosek, tym szybciej otrzymasz wypłatę emerytury.

Źródło: ZUS

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!