niedziela, 3 marca, 2024

Grupa Sonel – kolejny udany kwartał i ambitne cele na przyszłość

Data:

Udostępnij przez:

patronat medialny

Grupa Sonel, czołowy producent przyrządów pomiarowych w Polsce, odnotowała imponujący wzrost sprzedaży w ostatnim kwartale.

W porównaniu do poprzedniego roku, firma zanotowała wzrost sprzedaży o 17,3 proc., co przekłada się na kwotę 54,4 mln zł. Wynik EBITDA wyniósł 7,8 mln zł, co oznacza wzrost o 38,6 proc. Natomiast zysk operacyjny sięgnął 5,14 mln zł, co stanowi wzrost o 46,1 proc. Zysk netto również wzrósł o 30,3 proc., osiągając 4,22 mln zł.

Nowa strategia rozwoju Grupy Sonel na lata 2022-2024 została zaktualizowana. Firma kładzie główny nacisk na ambitne cele sprzedażowe. Grupa dąży do osiągnięcia przychodów ze sprzedaży na poziomie 170 mln zł w spółce dominującej i 250 mln zł w Grupie Kapitałowej do roku 2024. Jednocześnie Grupa Sonel planuje utrzymanie zwrotu z kapitału własnego na poziomie nie niższym niż 17 proc., oraz pozycji lidera na rodzimym rynku.

W pierwszym kwartale 2023 roku sprzedaż Sonela stanowiła 63 proc. całkowitej sprzedaży Grupy. Firmy zależne, takie jak Foxytech, odpowiadały za 30,5 proc., rynek indyjski za 5,9 proc., a rynek South East Asia za niecałe 1 proc. Szczególnie warto podkreślić, że podmiot z Singapuru zwiększył swoją sprzedaż rok do roku o 70 proc.

Grupa Sonel koncentruje się na rozwijaniu mierników badających bezpieczeństwo i wydajność instalacji PV, a także analizatorów jakości energii elektrycznej. Kolejnym obszarem, na którym firma skupia swoje działania, są urządzenia pomiarowe dla e-mobility i ładowarek AC oraz DC. Planowane jest wprowadzenie nowych produktów w tych dziedzinach w ciągu najbliższych dwóch lat.

Grupa Sonel utrzymuje status spółki dywidendowej zgodnie z zaktualizowaną strategią. Od 2009 roku firma wypłaciła akcjonariuszom łącznie 76,1 mln zł. W roku 2022 spółka planuje wypłatę 8,4 mln zł, co przekłada się na 0,6 zł dywidendy na akcję.

Źródło: Materiał prasowy

NAJNOWSZE

POLECAMY