Zbliżająca się jesień i zima to czas, w którym warunki na drogach stają się bardziej niebezpieczne. Zmniejsza się widoczność, a drogi mogą być oblodzone lub mokre. To wszystko sprawia, że kierowcy, piesi i rowerzyści muszą zachować szczególną ostrożność.
MPK Wrocław apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w zbliżającym się okresie jesienno-zimowym. Motorniczowie i kierowcy spółki wiedzą, że w tym czasie warunki na drogach są trudniejsze, dlatego apelują o rozwagę i wzmożoną uwagę ze strony wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Droga hamowania tramwaju jest dłuższa niż samochodu
Jedną z najważniejszych kwestii, o której należy pamiętać, jest to, że tramwaj nie wyhamuje tak szybko jak samochód. W przypadku zwykłego, stopniowego i zaplanowanego hamowania przy prędkości 30 km/h, droga hamowania tramwaju wynosi 25 metrów. To więcej niż długość większości tramwajów kursujących po Wrocławiu.
Nagłe hamowanie może być jeszcze bardziej niebezpieczne. W takiej sytuacji pasażerowie w tramwaju są wystawieni na bardzo duże siły. W awaryjnej sytuacji, gdy motorniczy wyhamowuje pojazd z całą siłą, może być to nawet 0,3 g.
Ograniczona widoczność i warunki atmosferyczne
W zbliżającym się okresie jesienno-zimowym widoczność na drogach będzie ograniczona. To może utrudniać kierowcom obserwację otoczenia i podejmowanie decyzji. Należy pamiętać, że w takich warunkach nawet niewielki błąd może doprowadzić do wypadku.
Oprócz ograniczonej widoczności, warunki atmosferyczne mogą również utrudniać hamowanie tramwajów. Oblodzone lub mokre torowiska znacząco wydłużają drogę hamowania.
Apel do pieszych i rowerzystów
MPK Wrocław apeluje również do pieszych i rowerzystów o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy, że tramwaj ma pierwszeństwo na skrzyżowaniach bez sygnalizacji świetlnej i znaków.
W zbliżającym się okresie jesienno-zimowym warunki na drogach będą bardziej niebezpieczne. Pamiętajmy, aby zachować szczególną ostrożność i rozwagę.