Sektor biurowy w Polsce w 2023 roku przeżywa okres hibernacji. Spadek wolumenu inwestycji, wysokie koszty finansowania i rosnące obawy o stabilność rynku to główne czynniki, które hamują aktywność inwestorów.
W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2023 roku całkowity wolumen transakcji w sektorze biurowym wyniósł zaledwie 267 mln euro. To o 87% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Większość transakcji dotyczyła aktywów zlokalizowanych w Warszawie. Inwestorzy wykazywali szczególne zainteresowanie tańszymi obszarami poza centrum stolicy, a także nieruchomościami typu „value-add” i oportunistycznymi.
Głównymi powodami zastoju w sektorze biurowym są:
- utrzymanie się rozdźwięku pomiędzy oczekiwaniami cenowymi sprzedających i kupujących,
- wysokie koszty finansowania zakupu,
- postrzeganie nieruchomości biurowych jako mniej stabilnych inwestycji ze względu na upowszechnienie się hybrydowego modelu pracy.
W 2024 roku perspektywy dla sektora biurowego są umiarkowanie optymistyczne. Na rynku mogą pojawić się nowe aktywa w związku z refinansowaniami i wykupem obligacji komercyjnych. Dostępność aktywów biurowych może również wzrosnąć w wyniku weryfikacji portfeli przez fundusze inwestycyjne.
Liczby potwierdzają wyraźnie spowolnienie na rynku nieruchomości komercyjnych. Jednak transakcje dalej się toczą. W porównaniu z innymi krajami w Europie, Polska wydaje się być jednym z bardziej aktywnych rynków. I tak jak w czasie pandemii COVID-19, inwestorzy adaptują się do zmieniających się warunków, weryfikując posiadane aktywa i strategie inwestycyjne – komentuje Marcin Purgal, Senior Director, Investment w Avison Young.
Decydujące dla aktywizacji działań na rynku transakcji inwestycyjnych w 2024 roku będą wysokość stóp procentowych oraz dostępność finansowania.
Czy sektor biurowy w Polsce jest już na wylocie, czy jest to jedynie okres przejściowy? To pytanie, na które odpowiedź poznamy w przyszłym roku.
Można jednak już teraz zauważyć, że hibernacja sektora biurowego stwarza pewne okazje dla inwestorów, którzy są gotowi do podejmowania ryzyka i zakupu nieruchomości biurowych w niższych cenach.
Źródło: Materiał prasowy