16.8 C
Wrocław
wtorek, 28 maja, 2024
reklama
Strona głównaTurystykaHistoria, kultura i piękno Turcji Egejskiej

Historia, kultura i piękno Turcji Egejskiej

-

Turcja Egejska, znana jako tureckie wybrzeże szczęścia, to raj dla podróżników. Znajdziecie tu piękne plaże, zabytkowe miasta i wyśmienitą kuchnię opartą na oliwie z oliwek.

Turcja to idealne miejsce dla miłośników różnorodnych atrakcji turystycznych, Błękitnych Rejsów oraz wyśmienitych dań przygotowywanych z lokalnych składników.

Starożytne skarby

W wiosce Tevfikiye znajduje się starożytne miasto Troja. To stanowisko archeologiczne o dziewięciu warstwach archeologicznych i jednym z najważniejszych miejsc na świecie. Troja, wpisana na listę UNESCO, to także początek Szlaku Eneasza, kulturowej trasy Rady Europy. Muzeum Troi prezentuje bogactwo znalezisk, a w Behramkale odnajdziecie starożytne miasto Assos z imponującą Świątynią Ateny.

Miasto ruin

Efez to must-see dla miłośników starożytności. To miasto portowe o bogatej historii hellenistycznej i rzymskiej, wpisane na listę UNESCO. Możecie tu zwiedzić Bibliotekę Celsusa, teatr, Świątynię Artemidy – jeden z siedmiu cudów starożytnego świata oraz fascynujące „domy na tarasach”. Nie zapomnijcie również odwiedzić Domu Marii Panny, Grobu Świętego Jana i Jaskini Siedmiu Śpiących.

Historia, kultura i piękno Turcji Egejskiej
Źródło: infoWire.pl – Efez, fot. TGA

Świadectwo epok

W pobliżu Bergamy znajduje się Pergamon – miasto, którego czasy świetności przypadają na okres hellenistyczny, rzymski i bizantyjski. Znajdziecie tu Świątynię Ateny, Trajaneum oraz imponującą Bibliotekę Pergamońską. Spacerując z Akropolu można podziwiać panoramę miasta. Nie przegapcie również „Czerwonej Bazyliki” czyli Świątyni Serapisa.

Turcja Egejska to nie tylko wybrzeże – również w głąb regionu kryją się skarby. Aizanoi i Sardis to dwa zabytki UNESCO, a w Denizli czeka starożytne Hierapolis oraz trawertyny w Pamukkale. Afrodyzja i Sagalassos, ośrodki historyczne pełne fascynujących pozostałości, również zapraszają na podróż w czasie.

Z kolei region Muğla ma 8000-letnią historię. Kaunos, Knidos i Tlos to pozostałości z poprzednich epok. Ksantos i Letoon to dwa sąsiadujące miasta wpisane na listę UNESCO.

Źródło: infoWire.pl

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!