12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaKulturaHistoria odwagi i heroizmu w czasach II wojny światowej

Historia odwagi i heroizmu w czasach II wojny światowej

-

Film „Przysięga Ireny” przenosi nas w czasy II wojny światowej, prezentując prawdziwą historię Ireny Gut. 

Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, która w trudnych czasach wojennych zdecydowała się na niebezpieczne działania, by ratować życie innych.

Prawdziwa Historia Bohaterstwa

Historia Ireny Gut, przedstawiona w filmie, jest głęboko poruszającym świadectwem odwagi i poświęcenia. Młoda Polka, mając zaledwie 17 lat na początku wojny, została zmuszona do niewolniczej pracy w niemieckiej fabryce amunicji. Jednak jej los zaczyna się odmieniać, gdy zwraca na nią uwagę niemiecki major SS, Rugemer. Zafascynowany Ireną, awansuje ją w strukturze fabryki, dając jej nowe obowiązki. To otwiera przed nią możliwość pomocy Żydom, których wcześniej ukrywała w szwalni.

Bohaterka podejmuje ryzykowną decyzję, by ukryć Żydów w domu Rugemera, wykorzystując jego zaufanie. Niestety, konspiracja nie trwa długo, gdyż major odkrywa tajemnicę Ireny i stawia jej trudne ultimatum.

Życie w cieniu wojny

„Przysięga Ireny” to nie tylko opowieść o odwadze i heroizmie, ale także refleksja nad wartościami, jakie kierują człowiekiem w czasach ekstremalnych. Czy warto poświęcić własną godność dla ratowania innych? Czy można pogodzić się z faktem, że czasem trzeba dokonać moralnego kompromisu, by ocalić życie?

Oficjalny zwiastun: 

Film skupia się na dramatycznej historii Ireny Gut, która w swojej książce „Ratowałam od Zagłady. Wspomnienia” opisuje nie tylko własne doświadczenia, ale także przemyślenia na temat miłości i nienawiści. Jej działania są najlepszym przykładem triumfu dobra nad złem.

Obsada i twórcy

W rolach głównych zobaczymy utalentowane gwiazdy światowego kina: Sophie Nelisse i Dougraya Scotta. Towarzyszyć im będą również znani polscy aktorzy, tacy jak Andrzej Seweryn, Maciej Nawrocki czy Eliza Rycembel.

Reżyserką filmu jest Louise Archambault, która wcześniej zdobyła uznanie za swoje filmy, takie jak „Familia” czy „Gabrielle”. Za scenariusz odpowiada Dan Gordon, autor sztuki teatralnej opartej na życiu Ireny Gut-Opdyke.

„Przysięga Ireny” to produkcja polsko-kanadyjska, która światową premierę miała na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Dystrybucją filmu zajmuje się K&K Film Selekt/Quiver Distribution.

Premiera filmu już 19 kwietnia. 

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...