10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesFinanseBarometru EFL dla handlu

Barometru EFL dla handlu

-

Nastroje w handlu pozostają pesymistyczne. Według Barometru EFL na II kwartał 2024 roku, subindeks dla handlu spadł do 48,1 pkt., co jest najniższym wynikiem wśród sześciu badanych sektorów.

To drugi kwartał z rzędu, w którym odnotowano spadek wartości wskaźnika, a od grudnia 2021 roku handel ani razu nie przekroczył progu optymizmu (50 pkt.).

Słabe prognozy dotyczące sprzedaży i płynności finansowej

Główne czynniki wpływające na pesymistyczne nastroje w handlu to obawy dotyczące spadającej sprzedaży (24% firm prognozuje spadek) i gorszej płynności finansowej (26% firm prognozuje pogorszenie). Dodatkowo, 17% firm planuje zmniejszenie inwestycji, a tylko 2% zamierza je zwiększyć.

Inflacja staje się coraz większym problemem

Głównym zmartwieniem dla handlu jest rosnąca inflacja. Ponad połowa firm (55%) obawia się jej negatywnego wpływu na ich działalność w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. To o 20 punktów procentowych więcej niż w poprzednim kwartale i najwyższy wynik wśród badanych branż.

Handel bardziej pesymistyczny niż HoReCa

Warto zaznaczyć, że handel jest obecnie bardziej pesymistyczny niż branża HoReCa, która dotychczas była najbardziej obawiana o wpływ inflacji. Wśród firm handlowych 27,5% uważa, że inflacja będzie neutralna dla ich biznesu, a 16% nie potrafi przewidzieć jej wpływu.

Wojna w Ukrainie ma mniejszy wpływ

Mniejszym zmartwieniem dla handlu jest wojna w Ukrainie. Tylko 20% firm obawia się jej negatywnego wpływu na ich działalność, podczas gdy 78% uważa, że sytuacja w najbliższych miesiącach pozostanie bez zmian.

Ogólny optymizm na niskim poziomie

Chociaż główny indeks Barometru EFL na II kwartał 2024 roku nieznacznie wzrósł do 52,6 pkt., to nadal pozostaje poniżej progu optymizmu. Wyniki te pokazują, że polskie firmy, szczególnie te z sektora handlu, zmagają się z wieloma wyzwaniami, takimi jak rosnąca inflacja, spadająca sprzedaż i niepewność geopolityczna.

ŹródłoEFL

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!