31.4 C
Wrocław
poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaWywiadRozmowy, które napędzają biznes Inwestowanie w kryptowaluty | Perspektywy rozwoju

[WYWIAD] Inwestowanie w kryptowaluty | Perspektywy rozwoju

-

Przyszłość kryptowalut nie jest do końca jasna, ale prognozy są optymistyczne.

Łukasz Żeligowski, CEO platformy Kanga, przewiduje dalszy wzrost, rozwój i integrację z tradycyjnym systemem finansowym. Kluczem do sukcesu będzie pokonanie wyzwań regulacyjnych i edukacja potencjalnych użytkowników. Kryptowaluty mają potencjał zrewolucjonizować świat, a najbliższe lata będą decydujące dla określenia ich ostatecznego kształtu i wpływu.

Rynek kryptowalut jest wciąż stosunkowo młody i niestabilny. Jakich trendów i wyzwań możemy się spodziewać w perspektywie najbliższych 5 lat?

Trzeba spojrzeć na to całościowo. Rynek kryptowalut bardzo mocno się rozwija i staje się coraz bardziej popularny. Wchodzą nowe narzędzia, instrumenty finansowe, które zwiększają popyt na kryptowaluty, choćby bitcoinowy ETF. Natomiast z drugiej strony spada nam podaż. To wszystko wpływa na ich cenę. Im jest wyższa, tym bardziej staje się zauważalna dla innych.

[WYWIAD] Inwestowanie w kryptowaluty | Perspektywy na przyszłość
Łukasz Żeligowski, CEO Kanga
Obserwuję dwa wyraźne trendy na rynku kryptowalut. Pierwszy z nich dotyczy traderów krótkoterminowych. To osoby kierujące się zasadą „kupuj tanio, sprzedawaj drożej”. Wykorzystują wahania cen do generowania zysków w krótkim czasie.

Z drugiej strony, rośnie liczba inwestorów długoterminowych. Postrzegają oni kryptowaluty jako aktywa o dużym potencjale wzrostu w perspektywie przyszłych lat. Inwestują z myślą o pomnożeniu swojego kapitału w dłuższym horyzoncie czasowym.

Dla wielu osób kryptowaluty stają się również alternatywną formą ochrony kapitału. Postrzegają one bitcoina i inne kryptowaluty jako aktywa odporne na inflację i wahania tradycyjnych rynków finansowych. Inwestując w kryptowaluty, chcą zabezpieczyć swój majątek przed erozją wartości.

Jakie czynniki mogą napędzać masową adopcję kryptowalut?

Rynek kryptowalut dynamicznie się rozwija i coraz więcej osób dostrzega jego potencjał. Wzrost popularności kryptowalut nie jest przypadkowy. Stoi za nim szereg czynników, które mogą znacząco przyspieszyć ich powszechne stosowanie.

Chociaż osobiście nie jestem zwolennikiem nadmiernej regulacji, należy przyznać, że pewne zmiany prawne mogą zwiększyć wiarygodność kryptowalut w oczach inwestorów. Wprowadzenie przejrzystych i stabilnych regulacji może sprawić, że bitcoin i inne kryptowaluty zostaną postrzegane jako bardziej stabilne i bezpieczne aktywa. To z kolei może przyciągnąć nowych inwestorów, którzy nie chcą angażować się w niepewne i nieuregulowane rynki.

Rozwój instrumentów finansowych opartych na kryptowalutach, takich jak ETF-y, ułatwia lokowanie kapitału bez konieczności bezpośredniego zakupu bitcoinów czy innych kryptowalut. To może przyciągnąć inwestorów, którzy nie chcą angażować się w techniczne aspekty posiadania kryptowalut, ale chcą skorzystać z ich potencjału wzrostu.

Kolejnym czynnikiem jest gen Z. Młode pokolenie, które dorastało w erze cyfrowej, jest bardziej otwarte na nowe technologie i mniej obawia się inwestowania w nowe aktywa. Dla wielu młodych ludzi kryptowaluty nie są już czymś nowym i egzotycznym, a postrzegają je jako potencjalną szansę na zysk. Ich otwartość na innowacje i chęć eksperymentowania może znacząco przyspieszyć adopcję kryptowalut w codziennym życiu.

[WYWIAD] Inwestowanie w kryptowaluty | Perspektywy na przyszłość
Źródło: Canva
Z kolei zwiększająca się dostępność informacji i edukacji na temat kryptowalut przyczynia się do lepszego zrozumienia ich działania i potencjalnych korzyści. Im więcej osób rozumie kryptowaluty, tym większe jest prawdopodobieństwo, że je zaakceptują i zaczną z nich korzystać. Rosnąca świadomość i edukacja to kluczowe czynniki budowania zaufania i zachęcania do korzystania z kryptowalut.

Jakie są główne bariery dla instytucjonalnego zaangażowania w rynek kryptowalut?

Po pierwsze niepewność regulacyjna. Niektórzy regulatorzy cały czas niechętnie patrzą na kryptowaluty. Na pewno nie pozostaje to bez wpływu na to, jak postrzegają je instytucje.

Drugim elementem jest wiedza. To jest coś, co my staramy się jakoś rozwiązać. Robimy wiele akcji związanych z edukacją. Prowadzimy szkolenia, uczymy ludzi czym jest bitcoin, aby wiedza była jak najbardziej powszechna. Pamiętajmy, że instytucje to przede wszystkim ludzie. Bez odpowiedniej wiedzy wśród pracowników, instytucje te nie będą skłonne do inwestowania w kryptowaluty.

Wiele osób obawia się kwestii bezpieczeństwa i legalności kryptowalut. Jakie kroki podejmuje platforma Kanga, aby zapewnić bezpieczeństwo i zgodność z prawem swoich użytkowników?

Działamy na wielu frontach, wykraczając poza samą edukację. Aktywnie uczestniczymy w procesach legislacyjnych, wspierając urzędników w tworzeniu przejrzystych i przyjaznych kryptowalutom regulacji. Naszym celem jest oswajanie z nimi urzędników, rozwianie wątpliwości i budowanie zaufania. Wierzymy, że zrozumienie czym są kryptowaluty i jak działają, rozproszy niepewność i lęk. Nie są one z natury złe, a obawy wiążą się głównie z potencjalnymi nadużyciami. Brak centralnej kontroli nad kryptowalutami nie jest ich wadą, ale wręcz przeciwnie – stanowi jeden z ich kluczowych atutów.

Jaka jest Pana opinia na temat kontrowersji wokół anonimowości transakcji kryptowalutowych?

Anonimowość uważam za jedno z fundamentalnych praw. Nie do pomyślenia jest, aby urzędnicy, rząd czy politycy mieli wgląd w to, co, kiedy i gdzie kupuję. Taka wiedza nie jest im w żaden sposób niezbędna do wykonywania ich obowiązków. Niestety, osoby piastujące władzę często ulegają pokusie kontroli, z którą należy bezwzględnie walczyć.

[WYWIAD] Inwestowanie w kryptowaluty | Perspektywy na przyszłość
Źródło: Canva

Jakie zmiany w systemie edukacji i kształcenia są potrzebne, aby społeczeństwo było lepiej przygotowane do funkcjonowania w świecie zdecentralizowanych finansów?

Problem z brakiem edukacji finansowej wykracza daleko poza dziedziny zdecentralizowanych finansów. Obecny system edukacji nie zapewnia wystarczającej wiedzy z zakresu podstawowych zagadnień finansowych. Wielu ludzi nie rozumie czym są odsetki, jak działają pożyczki, czy skąd banki biorą pieniądze na wypłatę odsetek od lokat. Brak tej fundamentalnej wiedzy czyni ich podatnymi na różnego rodzaju oszustwa, takie jak wyłudzenia pieniędzy. Z tym zjawiskiem należy bezwzględnie walczyć, a edukacja finansowa jest kluczowym elementem tej walki. W Kanga jesteśmy głęboko zaangażowani w szerzenie wiedzy finansowej i budowanie świadomości społecznej w tym zakresie.

Co Pan sądzi na temat etycznych aspektów kryptowalut, takich jak zużycie energii elektrycznej i wpływ na środowisko?

Ochrona środowiska i walka ze zmianą klimatu to kwestie o fundamentalnym znaczeniu, a wpływ kryptowalut na te obszary jest często nadmiernie upraszczany i przedstawiany w negatywnym świetle. Należy jednak zwrócić uwagę na potencjał kryptowalut w kontekście efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE). Kopalnie kryptowalut mogą pełnić funkcję magazynów energii, przetwarzając nadwyżki OZE w cenne aktywa cyfrowe. Stanowi to innowacyjny i efektywny sposób na zagospodarowanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, która w danym momencie nie może zostać bezpośrednio wykorzystana.

[WYWIAD] Inwestowanie w kryptowaluty | Perspektywy na przyszłość
Źródło: Canva

Istnieje wiele przykładów na całym świecie, gdzie kopalnie kryptowalut przyczyniają się do rozwoju sektora OZE. Nowoczesne technologie wydobycia kryptowalut charakteryzują się coraz większą energooszczędnością, a liczne badania wskazują, że zdecydowana większość kopalni opiera swoją działalność na odnawialnych źródłach energii.

Jakie ma Pan rady dla początkujących inwestorów w kryptowaluty?

Przede wszystkim edukacja. Ona pozwoli poznać nam temat i zrozumieć, jak to wszystko działa. Ludzie muszą najpierw nauczyć się jak inwestować, po co i określić cele, aby móc działać efektywnie. Oczywiście trzeba też pamiętać o radzeniu sobie ze chciwością oraz zbyt dużymi oczekiwaniami. Jedną z najlepszych rzeczy jaką można zrobić na początek, to po prostu systematyczne oszczędzanie w kryptowalutach. Jest to jedna z najefektywniejszych form budowania swojego bezpieczeństwa finansowego na przyszłość.

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!