29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaBiznesEkologia | ESG | OZEInwestycje w elektromobilność - program grantowy dla samorządów

Inwestycje w elektromobilność – program grantowy dla samorządów

-

6 czerwca br. wystartował rewolucyjny program grantowy dla samorządów w dziedzinie leasingu. Projekt „Inwestycje w elektromobilność – program grantowy dla samorządów” zakłada budowę i utrzymanie sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Inicjatywę prowadzi Fundacja Santander Bank Polska wraz z Santander Leasing. Do współpracy dołącza również GreenWay Polska i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

Program grantowy obejmuje pełne finansowanie budowy minimum 16 stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz utrzymanie ich przez 2 lata. Przeznaczono na ten cel 1 mln złotych. Konkurs jest otwarty dla jednostek samorządu terytorialnego o liczbie mieszkańców do 100 tys.

Prognoza dotycząca pojazdów elektrycznych w Polsce

Raport „Polish EV Outlook” PSPA przewiduje, że do 2030 r. liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów elektrycznych (osobowych i dostawczych) osiągnie prawie milion sztuk. Przewiduje się również wzrost sieci ładowania pojazdów elektrycznych z około 5 tys. punktów obecnie do prawie 100 tys. w 2030 r.

Firmy dominują 

Analizy PSPA wskazują, że firmy odpowiadały za 78% rejestracji nowych samochodów elektrycznych w 2022 r.. To oznacza wzrost o 8% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dane Santander Leasing potwierdzają rosnącą rolę leasingodawców w finansowaniu pojazdów elektrycznych. Dynamika udzielonego finansowania wyniosła aż 144% w pierwszej połowie maja br., a liczba stacji ładowania wzrosła o 140% w 2022 r.

Według raportu „Polish EV Outlook 2023” Warszawa jest liderem z prawie 22% zarejestrowanych samochodów elektrycznych w Polsce. Stolica odpowiadała również za ponad 21% nowych rejestracji w 2022 r.

Źródło: Santander

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!