10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPraca | HR | Kariera | EBInżynier budownictwa | Zarobki, delegacje, praca

Inżynier budownictwa | Zarobki, delegacje, praca

-

Polski sektor budowlany przeżywa boom. Nowe inwestycje wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fachowców.

Jakie są oczekiwania inżynierów budowlanych względem pracodawców w 2024 roku? Rzuca światło na to raport HRK „Budownictwo 2024”.

Branża w ogniu wzrostu i wyzwań

Choć rynek budowlany pędzi niczym rozpędzona lokomotywa, nie jest wolny od problemów. Wahania nakładów inwestycyjnych, rosnące koszty prowadzenia działalności i chroniczny brak rąk do pracy to tylko niektóre z nich. Do tego dochodzi presja płacowa, z którą firmy borykają się od dłuższego czasu.

Praca w delegacji – nie dla każdego

Wielu inżynierów budowlanych musi liczyć się z koniecznością wyjazdów służbowych, często długoterminowych. Jak się okazuje, nie jest to dla wszystkich do zaakceptowania. Aż 66% badanych przez HRK specjalistów jasno deklaruje, że nie chce pracować w delegacji. Otwartość na wyjazdy rośnie jednak wraz z wiekiem i doświadczeniem w branży. Mężczyźni częściej godzą się na delegacje (36%) niż kobiety (27%).

Co liczy się dla inżyniera budowlanego?

Przy wyborze miejsca pracy inżynierowie budowlani kierują się przede wszystkim wynagrodzeniem i systemem premiowym (85%) oraz lokalizacją biura (54%). Wśród czynników zachęcających do podjęcia pracy wymieniają również elastyczny czas pracy (40%). Choć w budownictwie nie na wszystkich stanowiskach możliwa jest praca zdalna, firmy oferujące taką opcję zyskują przewagę nad konkurencją.

Ile zarabia inżynier budowlany?

Oczekiwania płacowe inżynierów budowlanych są wysokie. Najwięcej osób (34%) liczy na zarobki powyżej 15 tys. zł brutto. 23% badanych spodziewa się wynagrodzenia w przedziale 13-15 tys. zł, a jedynie 8% akceptuje pensję niższą niż 9 tys. zł. Szczególnie wysokie wymagania finansowe stawiają specjaliści z wąskimi specjalizacjami.

Rynek pracownika – czas na działanie

Firmy budowlane, które chcą pozyskać i utrzymać najlepszych fachowców, muszą liczyć się z ich oczekiwaniami. Konkurencyjne wynagrodzenie, elastyczny czas pracy, możliwość rozwoju zawodowego i realny wpływ na firmę to tylko niektóre z czynników, które mogą skłonić wykwalifikowanego inżyniera do podjęcia pracy w danym miejscu.

ŹródłoHRK

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!