20 C
Wrocław
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaZdrowieJak dbać o zdrowie nerek w okresie świątecznym?

Jak dbać o zdrowie nerek w okresie świątecznym?

-

Nieodpowiednia dieta może przyczyniać się do rozwoju przewlekłej choroby nerek (PChN).

W okresie świątecznym, kiedy na stołach królują obfite posiłki, szczególnie ważne jest, aby pamiętać o zdrowym odżywianiu.

Oto kilka porad, jak dbać o zdrowie nerek w okresie świątecznym:

  • Oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie na białko. 

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla organizmu, ale jego nadmiar może być szkodliwy dla nerek. Osoba dorosła o wadze 70 kg potrzebuje dziennie około 40-54 gramów białka. W okresie świątecznym, kiedy spożywa się więcej mięsa, nabiału i innych produktów bogatych w białko, warto zwrócić na to szczególną uwagę.

  • Ogranicz spożycie soli. 

Nadmiar soli może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, które jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju PChN. Zalecana dzienna dawka soli to 5 gramów, czyli mniej więcej płaska łyżeczka. W okresie świątecznym, kiedy spożywa się więcej gotowych dań, warto zwrócić uwagę na zawartość soli w produktach.

  • Wprowadź do diety więcej warzyw i owoców. 

Warzywa i owoce są bogate w witaminy, minerały i błonnik, które są niezbędne dla zdrowia całego organizmu, w tym nerek. W okresie świątecznym warto wybierać warzywa i owoce o intensywnych kolorach, które zawierają najwięcej cennych składników odżywczych.

  • Wybieraj zdrowe tłuszcze i węglowodany. 

Zdrowe tłuszcze, takie jak te zawarte w oliwie z oliwek, awokado czy orzechach, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W okresie świątecznym warto wybierać tłuste ryby, które są bogate w kwasy omega-3, a także orzechy i nasiona. Zdrowe węglowodany, takie jak te zawarte w produktach pełnoziarnistych, dostarczają energii i błonnika, który jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. W okresie świątecznym warto wybierać produkty pełnoziarniste, takie jak pieczywo, makaron czy ryż.

Pamiętajmy, że dbanie o zdrowie nerek to nie tylko zdrowa dieta, ale także regularne badania profilaktyczne. Badanie ogólne moczu i badanie krwi z oznaczeniem stężenia kreatyniny w surowicy pozwalają na wczesne wykrycie PChN.

Aby zadbać o zdrowie nerek w okresie świątecznym, warto spróbować wprowadzić w życie następujące postanowienia noworoczne:

  • skonsultuj się z dietetykiem i ułóż dietę dostosowaną do Twoich potrzeb,
  • ruszaj się, gdyż regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i chroni przed chorobami nerek,
  • wykonuj regularne badania profilaktyczne.

Więcej o zdrowiu nerek dowiesz się na stronie kampanii społecznej #OtwórzSerceNaNerki: www.otworzsercenanerki.pl

Źródło: Materiał prasowy

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!