12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneJak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

-

Oszczędzanie energii nie tylko przynosi korzyści finansowe, ale także jest korzystne dla środowiska. Dzięki temu zmniejszasz emisję zanieczyszczeń do atmosfery, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.

Sezon grzewczy w pełni, a koszty ogrzewania rosną. Oto kilka prostych i niedrogich sposobów na to, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu.

1. Odsłaniaj grzejniki na noc

To najprostszy i najtańszy sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Wystarczy odsłonić grzejniki na noc, aby ciepłe powietrze mogło swobodnie krążyć po pomieszczeniu. Dzięki temu temperatura w pokoju nie spadnie tak gwałtownie, a Ty zaoszczędzisz nawet 6% na ogrzewaniu.

2. Zamontuj termostaty na grzejnikach

Termostaty pozwalają na indywidualne sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu możesz łatwo obniżyć temperaturę w pokojach, w których przebywasz rzadziej, np. w sypialni. Zamontowanie termostatów może przynieść oszczędności nawet do 18%.

3. Wietrz intensywnie i krótko

Wietrzenie pomieszczeń jest niezbędne, aby zapewnić ich odpowiednią wentylację. Jednak częste otwieranie okien na dłużej może prowadzić do strat ciepła. Lepiej wietrzyć intensywnie i krótko, np. przez 5 minut.

4. Wyreguluj docisk okien

Dobrze wyregulowane okno zapobiega uciekaniu ciepła z pomieszczenia. Dlatego warto regularnie sprawdzać docisk okien i w razie potrzeby go wyregulować.

5. Zmniejsz temperaturę w domu

Oczywiście nie musisz zrezygnować z ciepła w domu. Wystarczy zmniejszyć temperaturę o kilka stopni. W łazience optymalna temperatura to 23 stopnie, w pokoju 19-20 stopni, a w sypialni nawet 18 stopni.

Koszty ogrzewania domu to jedna z najważniejszych pozycji naszych domowych budżetów z reguły przekraczająca wydatek siedmiu tysięcy złotych rocznie. Możemy jednak w bardzo prosty sposób i – co ważne – bez wydawania dużych sum pieniędzy obniżyć nasze koszty co najmniej o jedną piątą – mówi rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej.

Korzystając z tych prostych wskazówek, możesz obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent. Więcej informacji o sposobach oszczędzania energii znajdziesz na stronie internetowej Polskiego Alarmu Smogowego. Znajdziesz tam również krótkie filmy edukacyjne, które pokazują, jak w prosty sposób obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Źródło: PAS

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...