29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaTurystykaJak odkryć żywe dziedzictwo Dolnego Śląska? Sprawdź wyjątkowe atrakcje!

Jak odkryć żywe dziedzictwo Dolnego Śląska? Sprawdź wyjątkowe atrakcje!

-

Dolny Śląsk to region pełen zabytków, historii i kultury. Ale czy wiecie, że to także miejsce, gdzie żyją i rozwijają się tradycje od pokoleń? Jeśli chcecie poznać niematerialne dziedzictwo tego regionu, nie możecie przegapić 31. Europejskich Dni Dziedzictwa.

Projekt odbędzie się pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. To okazja, aby wziąć udział w blisko 100 wydarzeniach w ponad 40 miejscowościach regionu.

Piknik historyczno-rzemieślniczy na Zamku w Bolkowie

Zapraszamy na piknik, który przeniesie Was w czasie do średniowiecza. Będziecie mogli zobaczyć i spróbować różnych umiejętności rzemieślniczych, takich jak kowalstwo, garncarstwo, tkactwo czy szycie. Będzie również możliwość aby uczestniczyć w warsztatach, grach i zabawach dla dzieci i dorosłych. A wszystko to w scenerii pięknego zamku gotyckiego.

Podróż tropem legend górniczych

Jeśli interesuje Was historia górnictwa na Dolnym Śląsku, nie możecie pominąć tej wyjątkowej podróży. Zachęcamy do zwiedzenia podziemnych korytarzy i komory kopalni „Julia”. To okazja aby poznać tajemnice i legendy związane z tym miejscem, a także zobaczyć unikatowe eksponaty związane z górnictwem. Będziecie mogli też spróbować swoich sił w poszukiwaniu złota i kamieni szlachetnych.

Najstarsze zegary 

Świebodzice to miasto, które słynie z produkcji zegarów od ponad 300 lat. Jeśli chcecie poznać historię i tajniki tego rzemiosła, zapraszamy do Muzeum Zegarów Wieżowych i Domowych. Tam możecie podziwiać najstarsze i najpiękniejsze zegary z różnych epok i stylów, a także dowiedzieć się, jak działają i jak się je naprawia. Dla chętnych to również okazja aby wziąć udział w warsztatach zegarmistrzowskich i stworzyć własny zegar.

Sakralne perły baroku

Jeśli lubicie sztukę barokową, nie możecie przegapić tych dwóch miejscowości. W Legnickim Polu znajduje się słynna bazylika św. Jadwigi Śląskiej, która zachwyca bogatym wystrojem wnętrza i malowidłami na sklepieniu. W Bolesławcu natomiast znajduje się kościół św. Mikołaja, który jest uważany za jeden z najpiękniejszych przykładów baroku na Dolnym Śląsku. Zachęcamy do zwiedzania tych pereł architektury pod opieką przewodników.

Wnętrza zabytkowych wrocławskich kamienic

Wrocław to miasto, które kryje wiele tajemnic i skarbów. Jeśli chcecie odkryć nieznane oblicze tego miasta, zapraszamy na spacer po zabytkowych kamienicach, które zwykle są niedostępne dla zwiedzających. Będzie okazja aby zajrzeć do wnętrz, które zachowały swój oryginalny wystrój i atmosferę, a także posłuchać ciekawych opowieści o ich mieszkańcach i historii. To również okazja aby podziwiać piękne widoki z tarasów i balkonów.

Warsztaty cukiernicze i piekarnicze 

W Świdnicy będziecie mogli nauczyć się, jak przygotować tradycyjne dolnośląskie ciasta i ciasteczka, takie jak makowiec, piernik czy szarlotka. Będziecie mogli też spróbować swoich wypieków i zabrać je ze sobą. Z kolei w Młynie Siedlimowice zapoznacie się z procesem produkcji chleba od ziarna do bochenka. To również możliwość samodzielnego uformowania i upieczenia swojego własnego chleb.

To tylko niektóre z atrakcji 31. Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. Więcej o wydarzeniu znajdziecie na stronie www.edd.dolnyslask.pl.

Źródło: MNWr

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!