10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesEkologia | ESG | OZEJak Rybnik pokonał smog? Lekcja dla innych miast

Jak Rybnik pokonał smog? Lekcja dla innych miast

-

Rybnik na czele rankingu gmin w Programie Czyste Powietrze!

To efekt aktywnej postawy samorządu i wymiany starych kotłów węglowych na nowoczesne źródła ciepła. Mieszkańcy Rybnika złożyli najwięcej wniosków o dofinansowanie w ramach programu, a samo miasto odnotowuje spektakularną poprawę jakości powietrza.

Ranking Polskiego Alarmu Smogowego obejmuje dane od uruchomienia programu w 2018 roku do końca 2023 roku. Rybnik z 6481 złożonymi wnioskami wyprzedza wszystkie 2477 gmin w kraju. Jeszcze bardziej imponująco wygląda sytuacja, gdy weźmiemy pod uwagę liczbę budynków jednorodzinnych. W tej kategorii liderem jest śląska gmina Radlin.

Śląsk dominuje w walce o czyste powietrze

Na liście 20 najaktywniejszych gmin w programie aż 16 pochodzi z województwa śląskiego. To dowód na to, że tamtejsi samorządowcy zdają sobie sprawę z wagi problemu smogu i aktywnie działają na rzecz jego ograniczenia.

Często dostajemy pytanie na ile poprawa jakości powietrza jest wynikiem działań podejmowanych przez samorządy, a na ile wynika ona z cieplejszych zim – mówi Dominika Mucha, wice-prezeska ECAC. Jak wynika z analizy ECAC, które badało poprawę jakości powietrza w Rybniku w ostatnich latach, aż 71% poprawy uzyskano dzięki działaniom antysmogowym takim jak wymiana starych, najbardziej zanieczyszczających powietrze urządzeń grzewczych, tzw. kopciuchów, w których spalany jest węgiel lub drewno.

W Rybniku działania te przynoszą wymierne efekty. W 2010 roku odnotowano 134 dni z przekroczeniem norm dla pyłu PM10, a w 2023 roku było ich zaledwie 16. To spektakularna poprawa, która pozytywnie wpływa na zdrowie i jakość życia mieszkańców.

Zwalczanie smogu ratuje życie

Jeszcze kilka lat temu Rybnik musiał zamykać szkoły i przedszkola z powodu smogu. Dzisiaj sytuacja jest diametralnie inna. Przykład tego miasta pokazuje, że dzięki determinacji samorządu i wymianie starych kotłów węglowych na nowoczesne źródła ciepła można znacząco poprawić jakość powietrza i ochronić zdrowie mieszkańców.

Badania pokazują, że w wyniku zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera rocznie ponad 40 tysięcy osób. W Rybniku, dzięki programowi Czyste Powietrze, emisja szkodliwych substancji znacząco się obniżyła, co niewątpliwie wpływa na poprawę zdrowia mieszkańców. 

ŹródłoPAS

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!