12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaEkologiaJak rzetelnie pisać o klimacie? Poradnik dla mediów

Jak rzetelnie pisać o klimacie? Poradnik dla mediów

-

Zmiany klimatu to jedno z najważniejszych wyzwań współczesności.

Dziennikarze odgrywają kluczową rolę w informowaniu społeczeństwa o tym złożonym problemie, dostarczając rzetelnych informacji i analiz. Z pomocą przychodzi im „Poradnik dla dziennikarzy i dziennikarek”, opracowany przez serwis Zielona.Gazeta.pl we współpracy z ekspertami.

Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat rzetelnego informowania o zmianach klimatu. Znajdziemy w niej podstawowe fakty naukowe, definicje kluczowych pojęć, a także wskazówki, jak unikać dezinformacji i manipulacji. Autorzy poruszają również ważne zagadnienia, takie jak greenwashing, ślad węglowy i offsetowanie.

Dobre praktyki w informowaniu o klimacie

Poradnik zawiera 10 dobrych praktyk, które pomogą dziennikarzom rzetelnie pisać o zmianach klimatu. Oto kilka z nich:

  • Mów prawdę. Podstawą rzetelnego dziennikarstwa jest prawda. Dotyczy to również informacji o klimacie. Dziennikarze powinni opierać się na faktach naukowych i wiarygodnych źródłach.
  • Polegaj na nauce i faktach. Nauka jest najlepszym źródłem wiedzy o zmianach klimatu. Dziennikarze powinni korzystać z badań naukowych i opinii ekspertów, aby przedstawić swoim odbiorcom rzetelny obraz sytuacji.
  • Nie sil się na fałszywy obiektywizm. Kryzys klimatyczny jest poważnym problemem, który wymaga zdecydowanych działań. Dziennikarze nie powinni udawać neutralności, gdy stawka jest tak wysoka.
  • Pokazuj realia kryzysu klimatycznego. Nie bójmy się mówić o negatywnych skutkach zmian klimatu. Pokazujmy ludzkie tragedie i zniszczenia spowodowane przez ekstremalne zjawiska pogodowe.
  • Mów o rozwiązaniach. Kryzys klimatyczny to nie tylko problem, ale też wyzwanie. Dziennikarze powinni informować o działaniach, które mogą pomóc nam zwalczyć to zjawisko.

Narzędzia i źródła wiedzy

Poradnik zawiera również zestaw narzędzi i źródeł wiedzy, które mogą być pomocne dla dziennikarzy piszących o klimacie. Znajdziemy tam m.in. strony internetowe organizacji pozarządowych, think tanków i instytucji naukowych, a także bazy danych i raporty na temat zmian klimatu.

Raport dla dziennikarzy i dziennikarek:
pobierz

Źródło: KBW

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...