29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaEdukacjaJaskinie lawowe na Księżycu - potencjalne miejsce dla bazy kosmicznej

Jaskinie lawowe na Księżycu – potencjalne miejsce dla bazy kosmicznej

-

Jaskinie lawowe na Księżycu mogą być potencjalnym miejscem dla przyszłych baz kosmicznych.

Powstały one w wyniku przepływów lawy w przeszłości, kiedy Księżyc był jeszcze aktywny wulkanicznie. Mogą osiągać szerokość nawet kilkuset metrów i zapewniać ochronę przed uderzeniami meteorytów i ekstremalnymi wahaniami temperatury.

Jaskinie lawowe a bezpieczeństwo

Jaskinie lawowe nie są jednak całkowicie bezpieczne. Mogą się zapadać pod wpływem grawitacji lub innych czynników, takich jak uderzenia meteorytów. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przeanalizować ich stateczność przed podjęciem decyzji o budowie bazy w ich wnętrzu.

Polsko-japońska współpraca

Badania nad statecznością księżycowych jaskiń prowadzi dr inż. Marcin Chwała z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z japońskimi naukowcami. W swojej pracy wykorzystali dane z sond kosmicznych badających powierzchnię Księżyca, a także skany laserowe jaskini lawowej na Wyspach Kanaryjskich.

Idealne miejsce na bazę kosmiczną

Zdaniem dr. Chwaly, jaskinie lawowe są bardzo ciekawą alternatywą dla budowy baz powierzchniowych. Zapewniają ochronę przed uderzeniami meteorytów i ekstremalnymi wahaniami temperatury, co jest szczególnie ważne w przypadku długoterminowych misji kosmicznych.

Kontynuacja badań

Dr Chwała zapowiada kontynuację badań nad jaskiniami lawowymi na Księżycu. W kolejnych etapach chciałby zająć się m.in. analizą warstw skał księżycowych i ich wpływem na stateczność jaskiń oraz modelowaniem zawalisk w trójwymiarze.

Jaskinie lawowe na Księżycu mają potencjał, aby stać się idealnym miejscem dla przyszłych baz kosmicznych. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o ich wykorzystaniu, konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań, które pozwolą ocenić ich stateczność.

Źródło: PWr

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!