KGHM złożył oficjalny wniosek o wydanie decyzji zasadniczej w sprawie projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej na terenie Polski.
Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce.
Do czasu zakończenia procedury administracyjnej KGHM nie udziela informacji o przebiegu postępowania i szczegółach wniosku.
– KGHM to jedna z największych polskich firm i jednocześnie jeden z największych w kraju odbiorców energii. Dlatego też oczywiste jest nasze zaangażowanie w projekty energetyczne, wśród których pierwszoplanowe znaczenie ma projekt jądrowy. To przedsięwzięcie, które będzie w przyszłości gwarancją stabilności naszego działania. Biorąc zaś pod uwagę skalę zapotrzebowania KGHM, transformacja energetyczna firmy w kierunku źródeł odnawialnych i reaktorów jądrowych, będzie też istotnym elementem całego polskiego miksu energetycznego – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
KGHM jest zaangażowany w rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Swoje działania prowadzi w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. Cały ciąg technologiczny musi być bezpieczny, innowacyjny i zgodny z ideą Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.
Dla miedziowego giganta kluczowe są też inwestycje, które przyczyniają się do transformacji energetycznej. KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii, w tym aktywnie wykorzystując źródła odnawialne. Do 2030 roku 50% energii elektrycznej zużywanej przez KGHM będzie pochodziło z własnych źródeł, w tym z OZE. Już teraz kopalnia Sierra Gorda w Chile jest w 100 proc. zasilana energią z odnawialnych źródeł.