18.2 C
Wrocław
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPraca | HR | Kariera | EBLimity dorabiania do emerytury i renty

Limity dorabiania do emerytury i renty

-

Pracujący seniorzy oraz niektórzy renciści, będą mieli większą możliwość dorabiania. 

Według danych z końca ubiegłego roku, w rejestrach ZUS znajdowało się ponad 826 tys. osób, które pracowały mimo przejścia na emeryturę. Spośród nich 351 tys. stanowili mężczyźni, a 474 tys. to kobiety.

Podwyższenie bezpiecznego progu i próg wyższy

Bezpieczny próg zarobków, który nie wpływa na zmniejszenie emerytury lub renty, zwiększa się o ponad 273 zł brutto. Natomiast próg wyższy, który powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia, wzrasta o 508 zł brutto.

Wpływ dodatkowego dochodu na wypłatę z ZUS

Jeśli dochody osiągnięte przez emeryta lub rencistę z dodatkowej pracy będą w granicach od 70% do 130% przeciętnego wynagrodzenia, wypłata z ZUS-u może być zmniejszona o kwotę przekroczenia. Jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Maksymalne zmniejszenia wypłat

Kwota maksymalnego zmniejszenia różni się w zależności od rodzaju świadczenia. Od marca 2023 r. do końca lutego 2024 r. wynosi:

  • 794,35 zł dla emerytów i rencistów z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 595,80 zł dla rencistów z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 675,24 zł dla rencistów rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Bez ograniczeń dla niektórych rencistów

Pewna grupa rencistów może również dorabiać bez żadnych ograniczeń. Należą do niej osoby pobierające renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową. W tej grupie są również osoby pobierające rentę rodzinną po osobach uprawnionych do tych świadczeń. Ten przywilej dotyczy także rencistów pobierających rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

ŹródłoZUS

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!