25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneKluby radnych podzielone w sprawie absolutorium dla burmistrza Polkowic

Kluby radnych podzielone w sprawie absolutorium dla burmistrza Polkowic

-

W ostatniej sesji Rady Miejskiej w Polkowicach odbyło się głosowanie nad udzieleniem burmistrzowi, Łukaszowi Puźnieckiemu, absolutorium za ubiegłoroczny budżet. Niestety, projekt nie zdobył wymaganej liczby głosów radnych i uchwała pozostaje nierozstrzygnięta. Warto jednak zaznaczyć, że większość radnych nie odrzuciła absolutorium, co jest pozytywnym sygnałem dla burmistrza.

Ocena wykonania budżetu 2022 przez Regionalną Izbę Obrachunkową (RIO) pokazuje, że zaplanowane zadania zostały zrealizowane w 95 procentach. Jednak opinia RIO była miażdżąca wobec wniosku Komisji Rewizyjnej, która opierając się na nieuzasadnionych zarzutach, wniosła do Izby negatywną ocenę wykonania budżetu.

Trzech członków komisji, Adam Trybka, Marek Staroń i Józefa Wołoszczuk, negatywnie oceniło wykonanie budżetu i wnioskowało do RIO o nieudzielenie absolutorium burmistrzowi. Z kolei Grzegorz Ryłko i Tomasz Szulc złożyli pozytywne opinie dotyczące wykonania budżetu.

Podczas głosowania siedmioro radnych zagłosowało za nieudzieleniem absolutorium. Jednak ośmioro radnych zdecydowało się poprzeć pozytywną ocenę RIO i głosować przeciwko nieprzyjęciu absolutorium.

Przepisy prawa wymagają bezwzględnej większości głosów (11 na 21 radnych) do przyjęcia lub odrzucenia absolutorium. Jednakże, w przypadku sesji absolutoryjnej, czterech radnych było nieobecnych. Ostatecznie, osiem głosów za nieudzieleniem absolutorium i siedem za odrzuceniem wniosku to zbyt mało, aby uchwała miała wiążącą moc.

Obecnie w Radzie Miejskiej w Polkowicach działa sześć klubów radnych, co stanowi najbardziej rozdrobnioną strukturę w historii samorządu miasta.

Źródło: UG Polkowice

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!