12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaPraca/HRKobiety w dmTECH - siła napędowa firmy

Kobiety w dmTECH – siła napędowa firmy

-

dmTECH, spółka technologiczna należąca do dm-drogerie markt, wyróżnia się na tle branży IT wysokim odsetkiem kobiet w zespole.

Ponad 30% pracowników polskiego oddziału firmy to panie. To jest wyższa średnia niż w całym sektorze IT w Polsce, gdzie kobiety stanowią zaledwie 15,5%.

Różnorodność i kultura dialogu

Otwarty jesienią 2022 roku wrocławski oddział dmTECH skupia się na technologicznym wsparciu klientów i pracowników drogerii dm oraz wdrażaniu nowych projektów IT w całej Europie. Od początku istnienia firma kładzie nacisk na wielokulturowość, różnorodność i kulturę dialogu. Te wartości przyczyniają się do sukcesu firmy i jej pracowników. Ponadto sprzyjają tworzeniu kreatywnych rozwiązań i przyjaznego miejsca pracy dla osób o różnej płci, narodowości i doświadczeniu.

Od półtora roku pracuję w dmTECH. Jest to zupełnie nowa jakość i nowy rozdział w moim życiu zawodowym z wielu powodów. Po pierwsze kultura dialogu, która wspiera rozwój pracownika i pozwala mu skupić się na działaniach, które go motywują. Po drugieelastyczność w czasie i sposobie pracy, ale także w zadaniach. Dodatkowo ludzie – otwarci, energiczni i pogodni, przedstawiciele 14 krajów, z którymi wymieniamy się doświadczeniami. Równie ważne jest zaplecze technologiczne i innowacyjność, możliwość podążania za nowinkami, testowania, wdrażania. Bardzo sobie cenię te aspekty. W trakcie rekrutacji usłyszałam zdanie, które mocno zapadło mi w pamięci: “Nie szukamy ludzi do zadań, ale zadań dla ludzi.” i rzeczywiście z takim podejściem spotykam się w dmTECH na co dzień i to działa – mówi Karolina Jurdziak, IT Consultant SAP ERP w dmTECH.

Kobiety w kluczowych rolach

W dmTECH kobiety pracują na różnych stanowiskach, m.in. jako programistki, inżynierki danych, konsultantki IT, kierowniczki projektów, administratorki systemów, inżynierki wsparcia sieci i architektki IT. Kobiety stanowią ponad 40% całej załogi firmy, z kolei 30% managerów to właśnie kobiety. Co więcej, 25% z nich zasiada w ścisłym kierownictwie spółki.

Atrakcyjne warunki pracy

DmTECH oferuje swoim pracownikom atrakcyjne warunki pracy, w tym:

  • Różnorodne opcje rozwoju, dostosowane do indywidualnych potrzeb, np. nauka języków obcych, udział w szkoleniach, warsztatach, konferencjach, studiach czy mentoringu.
  • Ubezpieczenie grupowe, pakiet zdrowotny i program kafeteryjny.
  • Możliwość elastycznego kształtowania czasu i miejsca pracy.
  • Samodzielność w wyborze realizowanych zadań.
  • Międzynarodowe środowisko pracy.
  • Kulturę pracy opartą o dialog, rozwój z tolerancją na popełnianie błędów i wyciąganie z nich wniosków.
  • Konkurencyjne wynagrodzenie, uzależnione od stanowiska, doświadczenia oraz formy zatrudnienia.

Źródło: Materiał prasowy

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...