12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneKobiety w Polsce - większość społeczeństwa, ale nadal nierówności

Kobiety w Polsce – większość społeczeństwa, ale nadal nierówności

-

Kobiety w Polsce stanowią większość społeczeństwa, ale wciąż borykają się z nierównościami w dostępie do edukacji, pracy i opieki zdrowotnej.

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy raport SDG, w którym przeanalizowano sytuację kobiet w Polsce z perspektywy zrównoważonego rozwoju. Raport potwierdza, że kobiety w Polsce są coraz lepiej wykształcone, ale wciąż mniej obecne na stanowiskach kierowniczych.

Według raportu, w 2022 roku w Polsce 51,7% ludności stanowiły kobiety. Wśród osób w wieku 25-34 lata odsetek ten wynosił 57,2%, a wśród osób w wieku 35-44 lata – 55,3%.

Kobiety w Polsce częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe. W 2022 roku 39,4% kobiet w wieku 25-64 lata posiadało wykształcenie wyższe, podczas gdy w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosił 32,9%. Mimo to, kobiety wciąż rzadziej niż mężczyźni zajmują stanowiska kierownicze. W 2022 roku wśród osób zatrudnionych na umowę o pracę odsetek kobiet pełniących funkcje kierownicze wynosił 35,6%, podczas gdy w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosił 43,8%.

Ponadto kobiety w Polsce żyją dłużej niż mężczyźni. W 2022 roku przeciętna długość życia kobiet wynosiła 82,5 lat, podczas gdy w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosił 75,3 lat.

Źródło: GUS

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...