29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaBiznesEkologia | ESG | OZEKogeneracja pozyskuje 11 mln zł na modernizację EC Zawidawie

Kogeneracja pozyskuje 11 mln zł na modernizację EC Zawidawie

-

Ponad 11 milionów złotych od NFOŚiGW dla wrocławskiej KOGENERACJI na dofinansowanie projektu inwestycyjnego na wrocławskim Zawidawiu. 

Wrocławska spółka KOGENERACJA S.A. podpisała umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Kwota dofinansowania w formie pożyczki preferencyjnej wyniesie 11 mln 185 tys. zł. Inwestycja będzie realizowana w Elektrociepłowni Zawidawie.

Pozyskane środki posłużą do sfinansowania działań realizowanych obecnie w obszarze Zawidawia. Ich celem jest zwiększenie mocy zakładu oraz zapewnienie statusu efektywnie energetycznego dla systemu ciepłowniczego, którego operatorem jest KOGENERACJA – wyjaśnia Andrzej Jedut, prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. – Podpisana dzisiaj z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowa o preferencyjne dofinansowanie projektu w EC Zawidawie przyczynić się do realizacji deklarowanej przez KOGENERACJĘ neutralności klimatycznej w 2050 r. – dodaje Andrzej Jedut.

Dofinansowanie dotyczy projektu „Budowa nowych mocy wytwórczych w EC Zawidawie”, który jest realizowany w ramach Programu Priorytetowego Energia Plus. Całość wpisuje się w realizację celu Grupy PGE, jakim jest dekarbonizajca ciepłownictwa.

W Elektrociepłowni Zawidawie są instalowane dwa agregaty kogeneracyjne o łącznej mocy elektrycznej 2,0 MWe. Dodatkowo powstała nowoczesna instalacja solarna o powierzchni paneli 160 m2, która osiąga moc cieplną na poziomie 101 kWt. Nowe rozwiązania technologiczne umożliwią redukcję emisji dwutlenku węgla o ponad 14 tysięcy ton rocznie oraz zmniejszą zużycie energii pierwotnej o blisko 37 tysięcy GJ rocznie.

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!