23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaBiznes Polska idzie naprzód w rozwoju 5G, ale wciąż jest wiele do...

[KOMENTARZ] Polska idzie naprzód w rozwoju 5G, ale wciąż jest wiele do zrobienia

-

Publikujemy komentarz Wojciecha Płażalskiego, eksperta BCC ds. telekomunikacji i inwestycji w rozwój cyfrowy, na temat sieci wykorzystania sieci 5G. 

Polska poczyniła znaczne postępy w rozwoju sieci 5G. W ciągu ostatniego roku penetracja sieci 5G wzrosła trzykrotnie, a kraj odnotował 30-procentowy wzrost w kategorii „gotowości” na wdrożenie 5G. Mimo to Polska wciąż znajduje się w ogonie rankingu zarówno globalnie jak i w gronie państw europejskich.

Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest ograniczona dostępność pasm częstotliwości 5G. W wyniku ostatniej aukcji operatorzy uzyskali dostęp do częstotliwości 2100 MHz i 3,6 GHz, ale wciąż brakuje im pasm 26 GHz i 700 MHz, które zapewniają wyższe prędkości transmisji danych.

Innym czynnikiem ograniczającym rozwój 5G w Polsce jest brak odpowiednich przepisów prawnych. Obecne przepisy nie uwzględniają w pełni specyfiki sieci 5G, co może utrudniać operatorom wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Mimo tych ograniczeń, Polska ma duży potencjał w zakresie rozwoju 5G. Kraj dysponuje dobrze rozwiniętą infrastrukturą telekomunikacyjną i wykwalifikowanymi kadrami.

Ważnym elementem rozwoju 5G w Polsce jest współpraca między sektorem publicznym i prywatnym. Współpraca ta powinna dotyczyć m.in.:

  • rozwoju infrastruktury 5G
  • opracowywania nowych rozwiązań opartych na 5G
  • edukacji społeczeństwa na temat 5G

Rozwój 5G to szansa dla polskiej gospodarki i społeczeństwa. Sieć 5G może przyczynić się do rozwoju nowych technologii, takich jak:

  • sztuczna inteligencja
  • Internet rzeczy
  • przemysł 4.0

Wdrożenie 5G może również poprawić jakość życia Polaków, umożliwiając im m.in.:

  • szybsze pobieranie plików
  • płynniejsze korzystanie z usług streamingowych
  • nowe możliwości w zakresie e-usług

Rozwój 5G to proces, który będzie wymagał czasu i zaangażowania ze strony wszystkich stron. Jednak dzięki współpracy i wysiłkom można go przyspieszyć i wykorzystać jego możliwości dla dobra Polski.

Źródło: Materiał prasowy

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!