18.2 C
Wrocław
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneWałbrzychJeszcze symfonia czy już koncert? | Koncert w Wałbrzychu

Jeszcze symfonia czy już koncert? | Koncert w Wałbrzychu

-

Filharmonia Sudecka im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu zaprasza na koncert „Jeszcze symfonia czy już koncert?”.

W programie znajdą się utwory klasyków wiedeńskich Haydna i Beethovena oraz wprowadzająca do nich Suita Staropolska Andrzeja Panufnika. 

Koncert odbędzie się 28 kwietnia 2023 r. o godzinie 19:00. Solistami koncertu będą muzycy na co dzień grający w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej:

  • Anna Osowska-Kud (skrzypce)
  • Wojciech Kud (wiolonczela)
  • Cezary Futyma (obój)
  • Alicja Korpal-Karasiewicz (fagot)

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej zagra pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak.

Krótka historia

Andrzej Panufnik należał do twórców cenionych i nagradzanych w powojennej Polsce. Jego twórczość na początku lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku wpisywała się akceptowaną politycznie linię rozwoju artystycznego. W nim samym jednak coraz bardziej narastała niezgoda na działania aparatu komunistycznego. W 1954 roku opuścił Polskę, a jego twórczość została ocenzurowana tj. wymazana z życia kulturalnego. Panufnik odwiedził kraj po 36 latach, gdzie powoli jego twórczość odzyskuje należną jej pozycję.

Źródło: Filharmonia Sudecka. Koncert „Jeszcze symfonia czy już koncert?”
Źródło: Filharmonia Sudecka. Koncert „Jeszcze symfonia czy już koncert?”

Józef Haydn na początku lat dziewięćdziesiątych osiemnastego wieku znalazł się w Londynie. Stało się to za sprawą organizatora występów muzycznych Johanna Petera Salomona. Już pierwsze sukcesy Haydna w 1791 roku spowodowały powstanie konkurencyjnego przedsięwzięcia organizacyjnego, które do Londynu zaprosiło ucznia Haydna – Ignacego Pleyela. Tak rozpoczęła się dobrze sprzedającą się „wojnę ucznia z mistrzem”.

Rzeczywiście, zaproponowana przez Pleyela forma trzyczęściowych kompozycji z pogranicza symfonii i koncertu spodobała się londyńczykom. Salomon i Haydn postanowili odpowiedzieć tą samą bronią. Haydn skomponował Symfonię koncertującą B-dur na skrzypce, wiolonczelę, obój i fagot oraz orkiestrę. 9 marca 1792 w prawykonaniu wziął udział także Salomon, który był znakomitym skrzypkiem. Publiczność i krytycy byli zachwyceni, a ponownego wykonania Symfonii koncertującej domagano się na kolejnych koncertach. 

IV Symfonia B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena należy do tych pogodniejszych i łagodniejszych utworów wielkiego klasyka. Od 1806 roku ma swoich zagorzałych miłośników.

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!