niedziela, 14 kwietnia, 2024
patronat medialny
Strona głównaBiznesKoniunktura w Polsce - coraz mniejsze obawy o przyszłość

Koniunktura w Polsce – coraz mniejsze obawy o przyszłość

-

reklama

Coraz mniej Polaków obawia się pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju. W najnowszym badaniu ZPF i IRG SGH 42 proc. respondentów spodziewa się wzrostu bezrobocia, podczas gdy przed rokiem odsetek ten wynosił 60 proc.

To pozytywna wiadomość dla polskiej gospodarki. Obniżające się obawy konsumentów mogą przełożyć się na wzrost konsumpcji, a w konsekwencji na ożywienie gospodarcze.

W badaniu ZPF i IRG SGH pozytywne wyniki odnotowano również w innych obszarach. 55 proc. respondentów deklaruje, że jest w stanie oszczędzać z bieżących dochodów, a 55 proc. spodziewa się, że terminowa spłata zobowiązań nie będzie sprawiać im problemów.

Wzrost optymizmu konsumentów jest związany z kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest spadek inflacji, który obniża koszty życia. Drugim czynnikiem jest spowolnienie gospodarcze, które może być mniej głębokie, niż pierwotnie prognozowano.

Wskaźnik koniunktury na rynku consumer finance (BRCF) w trzecim kwartale 2023 roku wzrósł o 2,7 pkt. k/k i wyniósł 97 pkt. Jest to czwarty kwartał z rzędu, gdy BRCF rośnie.

Należy jednak zauważyć, że wartość barometru pozostaje na poziomie poniżej 100 pkt., co oznacza, że nastroje konsumentów wciąż nie są tak dobre, jak przed pandemią.

Źródło: ZPF

patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

[WYWIAD] Jak zbudować biznes na turystyce w Azji Południowo-Wschodniej?

[WYWIAD] Jak zbudować biznes na turystyce w Azji Południowo-Wschodniej?

Azja Południowo-Wschodnia to region pełen tajemnic, kontrastów i zapierających dech w piersiach widoków. Od tętniących życiem metropolii po idylliczne plaże i egzotyczne dżungle, każdy...