12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaBiznesRestart konstytucyjny - czy to szansa na rozwiązanie kryzysu instytucjonalnego w Polsce?

Restart konstytucyjny – czy to szansa na rozwiązanie kryzysu instytucjonalnego w Polsce?

-

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) wezwał wszystkie siły polityczne w Polsce do jak najszybszego przywrócenia ładu instytucjonalnego w kraju.

W opublikowanym oświadczeniu ZPP podkreślił, że kryzys ten jest groźny dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa. Związek wskazał, że kryzys instytucjonalny w Polsce dotyczy wszystkich rodzajów władzy: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

W przypadku władzy ustawodawczej kryzys wynika ze sporu o prawidłowość składu Sejmu, który może podważyć prawomocność jego decyzji. Kryzys władzy wykonawczej wynika z konfliktu między rządem a prezydentem, który może doprowadzić do paraliżu państwa. Natomiast w przypadku władzy sądowniczej kryzys wynika z trwającej od lat awantury o obsadę i sposób funkcjonowania najważniejszych organów sądowniczych. Chodzi tu o Sąd Najwyższy, Krajową Radę Sądownictwa czy Trybunał Konstytucyjny.

ZPP podkreślił, że kryzys instytucjonalny w Polsce ma negatywne konsekwencje dla polskiej gospodarki. Przedsiębiorcy mają trudności z prowadzeniem działalności w niestabilnym otoczeniu prawnym. Kryzys ten może również zniechęcić zagranicznych inwestorów do inwestowania w Polsce.

ZPP wezwał wszystkie siły polityczne do wypracowania porozumienia politycznego, które zakończy kryzys instytucjonalny w Polsce. Według ZPP najpilniejsze jest unormowanie sytuacji w sądownictwie tak, aby kluczowe jego organy były w pełni uznawane i respektowane przez ogół społeczeństwa. Być może jedynym wyjściem w tym zakresie będzie opcja zerowa i postulowany już przez niektóre środowiska „restart konstytucyjny”, tzn. wyzerowanie składów TK, SN i KRS, a następnie konsensualne powołanie nowych.

ZPP podkreślił, że wszelkie zaniechania w zakresie rozwiązania kryzysu instytucjonalnego w Polsce będą miały negatywne konsekwencje dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa.

Źródło: ZPP

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...