Mimo przesunięcia terminu obowiązkowego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), czas na przygotowania goni.
Z raportu Webcon „Rewolucja w fakturowaniu” wynika, że zaledwie co piąta firma w Polsce jest gotowa na tę zmianę. Najmniejsze przedsiębiorstwa pozostają w tyle, a wśród wyzwań dominuje konieczność dostosowania narzędzi i procedur.
Niepewność firm związana z dostosowaniem procesów do obowiązku KSeF wydaje się w pełni uzasadniona. Jest to zmiana, która dotyka wszystkich – zarówno organizacje, które nie wdrożyły jeszcze narzędzia do elektronicznego obiegu faktur, jak i firmy, które już korzystają z takich systemów. W pierwszym przypadku przedsiębiorców czeka wybór odpowiedniej platformy, wdrożenie i przeszkolenie pracowników. W drugim sprawdzenie, czy używany system jest lub będzie zintegrowany z KSeF, a jeśli nie, to szukanie innych rozwiązań. W każdym przypadku firmy staną przed trudną decyzją wyboru elastycznego narzędzia, które w przypadku późniejszych zmian regulacji pozwoli dostosowywać procesy na czas i bez dodatkowych kosztów – mówi Anna Puka, Dyrektor Działu Pre-sales Consulting w Webcon.
Choć Minister Finansów Andrzej Domański ogłosił przesunięcie obowiązkowego korzystania z KSeF, firmy nie mogą spoczywać na laurach. Reforma, planowana od lat, wiąże się z dużą skalą zmian, do których należy się odpowiednio przygotować.
Raport Webcon ujawnia niepokojące statystyki:
- tylko 20% firm zintegrowało swoje systemy finansowo-księgowe z KSeF,
- 25% rozpoczęło proces modernizacji i przygotowania do integracji,
- aż 32% nie podjęło jeszcze żadnych kroków w związku z reformą,
- 23% nie potrafi określić swojego etapu przygotowań.
Najmniejsze firmy mają najwięcej do nadrobienia:
- wśród mikroprzedsiębiorstw (do 9 pracowników) prawie połowa nie zrobiła nic w kierunku wdrożenia KSeF,
- 20% nie ma nawet wiedzy na temat reformy.
Przedsiębiorcy obawiają się:
- dostosowania procedur i narzędzi do nowych regulacji (44%),
- konieczności szkoleń dla pracowników (39%),
- dodatkowych kosztów (38%).
Co ciekawe, wielkość firmy nie ma znaczenia, jeśli chodzi o największe wyzwania. Dostosowanie do KSeF stanowi problem zarówno dla mikroprzedsiębiorstw, jak i dużych organizacji.
Przesunięcie terminu nie zwalnia firm z odpowiedzialności za przygotowanie do KSeF. Lepiej zacząć działać teraz, aby uniknąć stresu i pośpiechu w ostatniej chwili.
Źródło: Materiał prasowy