niedziela, 14 kwietnia, 2024
patronat medialny
Strona głównaNieruchomościKto dziś kupuje mieszkania - profil nabywców na rynku nieruchomości

Kto dziś kupuje mieszkania – profil nabywców na rynku nieruchomości

-

reklama

Na rynku nieruchomości mieszkaniowych obserwuje się zmienne trendy dotyczące profilu nabywców.

Serwis nieruchomości dompress.pl przeprowadził sondę, która pozwala lepiej zrozumieć obecną sytuację na rynku. Jakie są najważniejsze informacje dotyczące nabywców nowych mieszkań?

Zakupy za gotówkę dominują na rynku

W ostatnich miesiącach trudna sytuacja na rynku hipotecznym spowodowała, że większość transakcji dokonywanych była za gotówkę. Nawet 80% wszystkich transakcji przeprowadzanych było bez udziału kredytów. Na rynku byli aktywni klienci inwestycyjni oraz ci poszukujący większych mieszkań na własne potrzeby.

Wzrost udziału klientów kredytowych

W pierwszym kwartale 2023 roku zaobserwowano wzrost udziału klientów korzystających z kredytów hipotecznych. Wzrost ten wynika ze stabilizacji stóp procentowych oraz wprowadzenia rządowego programu wsparcia dla kredytobiorców o nazwie Pierwsze Mieszkanie. Obecnie kredytowi klienci stanowią 37% wszystkich kupujących.

Wzrost zainteresowania młodych ludzi

Młodzi ludzie coraz częściej pytają o ofertę nieruchomości, co jest pozytywnym sygnałem popytowym. Obawy o dalszy wzrost cen mieszkań stanowią główną motywację dla nabywców. Oczekiwane wzrosty cen oraz ograniczona podaż mieszkań skłaniają do podjęcia decyzji zakupowych.

Duża liczba inwestorów

Na rynku nieruchomości wciąż obecna jest silna grupa inwestorów, którzy poszukują przede wszystkim mieszkań dwupokojowych i dokonują zakupów za gotówkę. Jednakże, program rządowy Bezpieczny Kredyt 2 proc. może w przyszłości przyczynić się do większej równowagi pomiędzy inwestorami a klientami korzystającymi z kredytów.

Wpływ rządowych programów

Rządowe programy wsparcia, takie jak Bezpieczny Kredyt 2 proc. oraz dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania, wpływają na zwiększone zainteresowanie klientów nieruchomościami. Gwarancja niezmienności ceny oraz perspektywa wzrostu cen w przyszłości motywują do przyspieszenia decyzji zakupowych.

Podsumowując, obecny profil nabywców nowych mieszkań jest zróżnicowany. Na rynku dominują zarówno klienci inwestycyjni, którzy widzą w nieruchomościach szansę na osiągnięcie zysku, jak i osoby kupujące mieszkania na własne potrzeby. W ostatnich miesiącach większość transakcji przeprowadzana była za gotówkę, ze względu na trudną sytuację na rynku hipotecznym. Jednak wraz z poprawą dostępu do kredytów hipotecznych i rządowymi programami wsparcia, odsetek klientów kredytowych zaczyna wzrastać.

Motywacją do zakupu mieszkania jest przede wszystkim obawa przed dalszym wzrostem cen oraz świadomość, że rynek ofert mieszkaniowych staje się coraz mniejszy. Klienci chcą uniknąć utraty siły nabywczej pieniądza i zainwestować zgromadzone środki w stabilną nieruchomość. Dodatkowo, programy rządowe, takie jak Bezpieczny Kredyt 2 proc., przyciągają uwagę nabywców i wpływają na decyzję o zakupie.

Warto zauważyć, że struktura grup nabywców mieszkań różni się w zależności od lokalizacji i oferty dewelopera. Wśród klientów indywidualnych dominują pary, które szukają mieszkań na własne potrzeby, zarówno w standardzie premium, jak i w segmencie popularnym. Natomiast inwestorzy skupiają się głównie na lokalizacji i potencjale wzrostu wartości nieruchomości.

Źródło: Materiał prasowy

patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

[WYWIAD] Jak zbudować biznes na turystyce w Azji Południowo-Wschodniej?

[WYWIAD] Jak zbudować biznes na turystyce w Azji Południowo-Wschodniej?

Azja Południowo-Wschodnia to region pełen tajemnic, kontrastów i zapierających dech w piersiach widoków. Od tętniących życiem metropolii po idylliczne plaże i egzotyczne dżungle, każdy...