25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneŁadowanie telefonu na wakacjach - wygoda ale przede wszystkim ryzyko

Ładowanie telefonu na wakacjach – wygoda ale przede wszystkim ryzyko

-

Wakacyjne podróże często idą w parze z intensywnym korzystaniem z telefonów komórkowych. Nieodzownym elementem jest zatem ich ładowanie, a publiczne porty USB stają się kuszącą opcją. Niestety na nieświadomych podróżników czekają ukryte zagrożenia. Prześledźmy, dlaczego juice jacking może zrujnować wakacyjną beztroskę.

Publiczne porty USB w lotniskach, restauracjach i innych miejscach publicznych stały się oazą dla potrzebujących naładowania swoich smartfonów. To praktyczne rozwiązanie, ale również skrajnie niebezpieczne. Juice jacking, czyli metoda infekowania gniazd USB złośliwym oprogramowaniem, jest groźnym ryzykiem.

Niewiele wystarczy, aby nasze osobiste dane znalazły się w rękach hakerów. 80 sekund wystarczy, by zainfekowane urządzenie przekazało cenne informacje do cyberprzestępców. Juice jacking wykorzystuje zainfekowane porty USB do przesyłania nie tylko prądu, ale i danych, w tym wirusów. To dwukierunkowa komunikacja, która może zepsuć nasz wakacyjny nastrój.

Juice jacking jest nową formą starego zagrożenia. Choć kiedyś było popularne, zostało porzucone w obliczu chmury danych. Teraz wróciło w postaci publicznych portów USB, które ułatwiają podróżnym korzystanie z urządzeń. 

Ochrona przed juice jackingiem nie jest skomplikowana. Oto kilka praktycznych kroków:

  • używaj własnego, nieprzesyłającego danych kabla USB,
  • wyłącz przesyłanie danych po podłączeniu urządzenia,
  • w miarę możliwości korzystaj z weryfikacji dwuetapowej i danych biometrycznych,
  • regularnie aktualizuj oprogramowanie telefonu.

Nasz PESEL, imię i nazwisko czy numer telefonu to cenne informacje. Przestępcy mogą je wykorzystać do różnych celów, nawet w innym kraju. Bezpieczeństwo danych jest kluczowe, nie tylko na wakacjach.

Źródło: Kaczmarski Group

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!