18.2 C
Wrocław
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesEkologia | ESG | OZELasek Oporowski - zieleń i schronienie dla nietoperzy i ptaków

Lasek Oporowski – zieleń i schronienie dla nietoperzy i ptaków

-

Lasek Oporowski, oddalony od zgiełku miasta, jest oazą dla wrocławian i wrocławianek. To także ważne schronienie dla nietoperzy, dzięciołów i rzadkiego gatunku motyla. Na jego terenie rosną dwa pomnikowe drzewa, a wokół znajdują się zarośla śliwy tarniny. Radni będą głosować aby uznać go za użytek ekologiczny.

Lasek Oporowski był dotychczas chroniony planistycznie, co oznaczało, że nie mógł zostać zagospodarowany na inne cele. Jednak mieszkańcy, działający w Komitecie Obywatelskim Inicjatywy Uchwałodawczej Dziki Wrocław, wraz z Departamentem Zrównoważonego Rozwoju, podjęli inicjatywę uchwałodawczą, aby zapewnić mu ochronę.

W Lasku Oporowskim można spotkać sześć gatunków nietoperzy, które znajdują schronienie w starych drzewach pełnych dziupli. Podczas spacerów warto zwrócić uwagę na dwa pomnikowe drzewa:

  • buk zwyczajny o obwodzie około 4 m,
  • grab zwyczajny o obwodzie około 3 m.

Utrzymanie i rozwój terenów zieleni jest priorytetem we Wrocławiu, zarówno dla zadowolenia mieszkańców, jak i w celu przeciwdziałania skutkom zmian klimatu. Obecnie zielone przestrzenie stanowią ponad 41% powierzchni miasta, czyli ponad 12 tysięcy hektarów. Obszary, takie jak parki, zieleńce, zieleń nadrzeczna i pola irygacyjne, pełnią istotną rolę w adaptacji do zmian klimatu.

We Wrocławiu znajduje się wiele chronionych terenów i pomników przyrody. Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy oraz obszary „Natura 2000” takie jak Dolina Widawy, Las Pilczycki, Łęgi nad Bystrzycą, Grądy w Dolinie Odry, Grądy Odrzańskie i Kumaki Dobrej, to tylko niektóre z nich. Istnieją także użytki ekologiczne, takie jak zbiorniki wodne w Janówku i obszar w Nowej Karczmie. W mieście znajduje się również 116 pomników przyrody, w tym pojedyncze drzewa, grupy drzew i aleje.

Miasto podejmuje działania mające na celu ochronę kolejnych obszarów, podobnych do Lasku Oporowskiego. Wkrótce na sesji będzie omawiany Las Pracki, a Pola Irygacyjne mają stać się rezerwatem przyrody. To ważne kroki w kierunku ochrony cennych terenów zielonych we Wrocławiu.

Źródło: UM Wrocław

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!