Coraz więcej Polaków pobierających świadczenia emerytalne i rentowe decyduje się na dodatkowe zarobki. To pokazuje, że współcześni seniorzy są aktywni zawodowo i chcą zwiększyć swoje dochody.
Od 1 marca emeryci i renciści w Polsce zyskują większą swobodę w zarabianiu dodatkowych pieniędzy. ZUS podniósł limity przychodów, które można uzyskać, dorabiając do świadczeń emerytalnych lub rentowych. To ważna zmiana dla tysięcy osób, które chcą aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, ale jednocześnie zachować swoje świadczenia. Co dokładnie się zmienia i kto na tym skorzysta? Przeanalizowaliśmy szczegóły.
Nowe limity dorabiania
Od 1 marca 2025 roku emeryci i renciści, którzy nie ukończyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, będą mogli zarobić więcej bez ryzyka utraty części świadczenia. Bezpieczny próg przychodu wzrósł o 220,90 zł i wynosi teraz 5934,10 złotych brutto. Oznacza to, że jeśli miesięczny dochód z pracy nie przekroczy tej kwoty, emerytura lub renta nie zostanie zmniejszona.
Uwaga! Jeśli miesięczny przychód przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 11 020,40 złotych brutto, świadczenie może zostać zawieszone. Natomiast jeśli przychód znajdzie się pomiędzy tymi dwiema kwotami, emerytura lub renta zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż o określoną wartość maksymalną.
Kto może dorabiać bez ograniczeń?
Bez żadnych ograniczeń mogą dorabiać:
- Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny: kobiety po 60. roku życia i mężczyźni po 65. roku życia.
- Niektóre grupy rencistów: np. inwalidzi wojenni i wojskowi.
Ważne! Nawet jeśli emerytura została podwyższona do kwoty minimalnej, dodatkowe zarobki mogą spowodować zmniejszenie świadczenia, jeśli przekroczą wysokość tego podwyższenia.
Dlaczego warto śledzić zmiany w przepisach?
Limity dorabiania do emerytury i renty są regularnie aktualizowane. Warto na bieżąco śledzić zmiany, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Zmiany wynikają przede wszystkim z rosnących kosztów życia i zmian na rynku pracy.