Chęć uniezależnienia się od globalnych sieci, tworzenie lokalnych centrów dystrybucji i postęp technologiczny to tylko niektóre czynniki, które wpływają na zapotrzebowanie na specjalistów w branży logistycznej. Jednocześnie aż 75% zatrudnionych w tym sektorze rozważa zmianę pracodawcy w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.
Jak wynika z badania zrealizowanego przez Grafton Recruitment, popyt na pracowników w działach logistyki rośnie. Jest to odzwierciedleniem koniunktury gospodarczej i popytu konsumenckiego. Wysokie zapotrzebowanie występuje zwłaszcza w przypadku stanowisk magazynowych, które są poszukiwane w związku ze skracaniem łańcucha dostaw i tworzeniem lokalnych centrów dystrybucji.
Choć logistyka jest obszarem odpornym na wstrząsy rynkowe, jest jednocześnie soczewką, przez którą możemy obserwować kondycję całego rynku. Nie tylko szybko reaguje na zachodzące zmiany, ale też sprawnie dostosowuje się do potrzeb wynikających z rozwoju gospodarki i popytu konsumenckiego – komentuje Danuta Protasewicz, Regional Manager w Grafton Recruitment.
42,5% pracowników działów logistyki jest zadowolonych lub bardzo zadowolonych ze swojej pracy. Jednocześnie aż 25% wypowiedziało się na ten temat negatywnie.
Choć 22,5% zadeklarowało, że ich pensja wzrosła o ponad 15%, aż 40% respondentów przyznało, że nie otrzymało żadnej podwyżki.
Zdecydowana większość (92%) pracowników logistyki bacznie przygląda się rynkowi pracy. W efekcie spośród ankietowanych aż 27,5% aktywnie rozgląda się w tej chwili za nowym pracodawcą. Z kolei aż 75% zamierza zmienić pracę w perspektywie od 3 do 12 miesięcy.
Wśród zatrudnionych w działach logistyki 37,5% pracowników kształciło się w tym kierunku. Natomiast kolejnych 30% ma wykształcenie pośrednio związane z wykonywanym zawodem. Jedna trzecia to osoby, które nie mają wykształcenia kierunkowego.
Wyniki badania pokazują, że branża logistyczna jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną, w której występuje duże zapotrzebowanie na specjalistów. Jednocześnie pracownicy działów logistyki są coraz bardziej wymagający w stosunku do pracodawców, oczekując m.in. atrakcyjnych wynagrodzeń i możliwości rozwoju zawodowego.
Źródło: Materiał prasowy