10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaNieruchomościMagazyny w Polsce | Wzrost i stabilne czynsze

Magazyny w Polsce | Wzrost i stabilne czynsze

-

Polska utrzymuje pozycję lidera w Europie pod względem dynamiki rozwoju rynku magazynowego.

Na koniec I kwartału 2024 r. łączna powierzchnia magazynowo-logistyczna w kraju przekroczyła 32,1 mln mkw. To oznacza wzrost o 8% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Dane pochodzą z najnowszego raportu firmy CBRE.

Wzrost skoncentrowany w kluczowych ośrodkach

Nowa powierzchnia magazynowa pojawia się przede wszystkim w aglomeracjach o dużym potencjale logistycznym. Wrocław, Poznań i Trójmiasto dzierżą palmę pierwszeństwa pod względem zarówno nowo oddanych do użytku, jak i budowanych obiektów. W stolicy Dolnego Śląska powstało 218,3 tys. mkw. przestrzeni magazynowej, plasując go na czele rankingu. Z kolei Poznań może pochwalić się wynikiem 213,6 tys. mkw., natomiast Trójmiasto – 167,2 tys. mkw. Największym oddanym do użytku obiektem jest drugi etap Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub o powierzchni 90 tys. mkw.

Wyzwania dla wynajmujących

Pomimo rosnącej podaży, magazyny nie pozostają puste. Najniższy poziom pustostanów obserwuje się w Trójmieście, Rzeszowie i Krakowie, gdzie nie przekracza on 4%. Z kolei najwyższe wskaźniki pustostanów odnotowano w centralnej Polsce (okolice Łodzi) oraz na zachodzie kraju (regiony Wrocławia, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego), gdzie sięgają one ponad 10%.

W I kwartale 2024 r. wynajęto łącznie 866 tys. mkw. powierzchni magazynowo-logistycznej, co oznacza spadek o 29% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Najaktywniejsi w wynajmie byli najemcy z centralnej Polski, którzy w regionie łódzkim zajęli 177,2 tys. mkw., a w warszawskim – 168,9 tys. mkw. Podium zamyka Poznań z wynikiem 165,9 tys. mkw. wynajętej powierzchni. Największą transakcją było zajęcie 62 tys. mkw. przez firmę z sektora handlowego w obiekcie Hillwood Łódź II Chocianowice.

Stabilne czynsze

Po lekkich wzrostach w 2023 r., stawki czynszowe za magazyny w Polsce zaczynają się stabilizować. W nowoczesnych obiektach w głównych regionach kraju wynoszą one od 3,9 do 5,4 euro za mkw. miesięcznie, a w ścisłym centrum Warszawy sięgają 7,5 euro za mkw. miesięcznie. W regionach o najwyższym poziomie pustostanów można spodziewać się niewielkich obniżek, ale jedynie w odniesieniu do stawek efektywnych.

Polska pozostaje atrakcyjnym miejscem dla inwestorów w sektorze magazynowym. Rosnący popyt ze strony e-commerce, logistyki i produkcji stwarza optymistyczne perspektywy na dalszy rozwój rynku. Eksperci CBRE prognozują, że w 2024 r. do użytku zostanie oddanych łącznie ok. 3,5 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej.

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!