25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaKulturaMickiewicz/Zalewska: Ballady i romanse – artystyczny dialog międzypokoleniowy

Mickiewicz/Zalewska: Ballady i romanse – artystyczny dialog międzypokoleniowy

-

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które odbędzie się 17 czerwca w Impart Centrum. Projekt „Mickiewicz/Zalewska: Ballady i romanse” to intrygujące spotkanie twórczości Adama Mickiewicza i Marty Zalewskiej. 

Projekt ten jest nie tylko zakończeniem pierwszego sezonu koncertowego Impart Centrum, ale również unikalnym dialogiem między dwoma pokoleniami artystycznymi.

Synteza twórczości dwóch artystów

Projekt „Mickiewicz/Zalewska: Ballady i romanse” jest unikalną syntezą twórczości Adama Mickiewicza i Marty Zalewskiej. Marta postanowiła połączyć dobrze znane wiersze polskiego poety z własną autorską muzyką wokalno-instrumentalną. Jej kompozycje łączą brzmienia gitarowe, folkowe i muzykę dawną, tworząc oryginalne i nowoczesne aranżacje.

Odkrywanie zapomnianych dzieł

Marta Zalewska, wykształcona skrzypaczka, w ramach projektu sięgnęła nie tylko po znane w Polsce utwory Adama Mickiewicza. Jej poszukiwania sięgnęły aż do pierwodruków z XIX wieku i zapomnianych tomików poezji. Dzięki temu, słuchacze mają okazję odkryć mniej popularne lub zupełnie zapomniane wiersze w interpretacji artystki. Marta inspiruje słuchaczy do indywidualnego zagłębienia się w twórczość Mickiewicza, prezentując jego dzieła w oryginalnej formie, nie zmieniając ani jednego słowa.

Nowe brzmienia

Marta zaprosiła wybitnych instrumentalistów rockowych i jazzowych do współpracy przy projekcie. Wspólnie postanowili przełamać archaiczne podejście do genialnych dzieł Mickiewicza, komponując do nich muzykę rockowo-folkową. Jednak choć inspirują się historią, to nadal dążą do stworzenia nowoczesnego brzmienia. Gościem specjalnym projektu jest młody polsko-ukraiński zespół Zazula, który wnosi do projektu elementy muzyki ludowej słowiańskich krajów.

Premiera projektu i pozytywne przyjęcie

Cztery utwory Mickiewicza w interpretacji Marty Zalewskiej zostały zaprezentowane podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2022 roku. Artyści wykonali pełnowymiarowy program oparty na twórczości wieszcza w Wilnie, gdzie wzięli udział także zagraniczni goście. Koncert był transmitowany przez kilka stacji telewizyjnych i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. W reportażach kulturalnych nagranych po koncercie, widzowie – niezależnie od wieku – podkreślali wartość projektu, szczególnie doceniając świeże i bezpretensjonalne podejście Marty Zalewskiej do twórczości Adama Mickiewicza.

Źródło: Strefa Kultury Wrocław

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!