23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneWrocławMiędzynarodowy Dzień Pantery Mglistej

Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej

-

Dziś, 4 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej, zwierzęcia zagrożonego wyginięciem. Fundacja ZOO Wrocław – DODO podejmuje liczne działania na rzecz ochrony tego gatunku. 

Od 2018 roku ZOO Wrocław – DODO współpracuje z organizacją Hutan w prowincji Sabah na Borneo, aby pomóc panterom mglistym. W 2022 roku zoo przekazało fundacji 33 625 złotych na instalację fotopułapek, które pozwalają rejestrować pantery mgliste w ich naturalnym środowisku. To pomaga naukowcom dowiedzieć się więcej o zachowaniach tych zwierząt i opracować lepsze strategie ochrony. Niestety, liczba panter mglistych jest trudna do oszacowania. Mimo wysiłków na ufundowanych fotopułapkach, w 2022 roku nie udało się złapać żadnej pantery na zdjęciu. Padają one łupem kłusowników, którzy nielegalnie handlują ich częściami ciała, szczególnie skórami. Ponadto, ich siedliska zmniejszają się z powodu wycinki lasów, urbanizacji i zmian klimatycznych.

Pantery mgliste są niezwykle zwinne i potrafią skakać na duże odległości, doskonale się ukrywając w gęstwinie mglistych lasów, gdzie żyją. Ich potężne szczęki i ostre pazury pozwalają im skutecznie polować na ptaki i małe ssaki. Szczęki panter mglistych potrafią rozewrzeć się na imponujące 100 stopni, co pomaga im w polowaniach. We wrocławskim zoo w Terytorium Panter możecie spotkać dwa osobniki tego gatunku – Pię i Chen.

Wszyscy możemy wesprzeć pantery mgliste dobrowolną wpłatą. Jedną z możliwości jest zakup biletu „ZOO NA RATUNEK”, z którego część kwoty trafia na ochronę gatunków zagrożonych.

Źródło: ZOO Wrocław

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!