Niemal połowa imigrantów pracujących w Polsce mieszka w kwaterach zapewnionych przez pracodawców lub agencje pracy.
Dane pochodzą z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej migrantów. Zdecydowana większość z nich (80%) jest zadowolona z takiego rozwiązania. To wyraźny sygnał, że w obliczu rosnącej migracji zarobkowej, polscy pracodawcy coraz częściej dostrzegają znaczenie zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych swoim zagranicznym pracownikom.
Badanie „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce” rzuca światło na wyzwania i potrzeby mieszkaniowe imigrantów w Polsce. Okazuje się, że bliskość miejsca pracy jest dla nich kluczowym czynnikiem przy wyborze lokum. Aż 77% badanych mieszka nie dalej niż 15 minut od swojego miejsca zatrudnienia, a 39% może do niego dojść pieszo.
Wobec narastającego od lat deficytu siły roboczej, pracodawcy w Polsce tradycyjnie angażują się w proces zakwaterowania swoich pracowników, zdając sobie sprawę z tego, że zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na rynku pracy. Przez kilka lat było to dużą przewagą konkurencyjną polskiego rynku pracy na tle Europy Zachodniej – komentuje wyniki badań Andrzej Korkus, prezes EWL Group.
Co ciekawe, 43% respondentów najpierw znalazło mieszkanie, a potem szukało pracy. To pokazuje, jak istotny wpływ kwestie zakwaterowania mają na wybór miejsca zatrudnienia przez imigrantów.
Pracodawcy wychodzą naprzeciw
Z raportu jasno wynika, że polscy pracodawcy coraz aktywniej angażują się w zapewnianie swoim zagranicznym pracownikom zakwaterowania. Aż 47% badanych imigrantów mieszka w kwaterach zapewnionych przez pracodawców lub agencje pracy. Co więcej, 80% z nich jest zadowolonych z tego rozwiązania.
To pozytywny trend, ponieważ odpowiednie warunki mieszkaniowe to nie tylko komfort życia pracowników, ale także kluczowy czynnik wpływający na ich produktywność i motywację.
Wyzwania i szanse
Rosnąca migracja zarobkowa stawia przed polskim rynkiem mieszkaniowym nowe wyzwania. Zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc noclegowych dla imigrantów staje się coraz ważniejsze, a pracodawcy, którzy potrafią zaoferować atrakcyjne warunki zakwaterowania, zyskują przewagę konkurencyjną.
Badanie „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce” to ważny głos w dyskusji o integracji imigrantów na polskim rynku pracy. Pokazuje ono, że zapewnienie im odpowiednich warunków mieszkaniowych jest nie tylko obowiązkiem moralnym, ale także inwestycją w przyszłość polskiej gospodarki.
Badanie sondażowe zostało przeprowadzone w dniach 13 listopada – 21 grudnia 2023 roku przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: EWL