29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesNa Dolnym Śląsku 44 tysiące firm ma dług w ZUS

Na Dolnym Śląsku 44 tysiące firm ma dług w ZUS

-

Liczba firm zadłużonych w ZUS na Dolnym Śląsku w ciągu trzech lat wzrosła o 20%.

Według stanu na koniec września 2023 roku zadłużonych jest 44,6 tys. przedsiębiorstw. W tym 6,8 tys. firm w Legnicy, 11 tys. w Wałbrzychu i 26,7 tys. we Wrocławiu.

Przedsiębiorcy, którzy mają problemy z płatnościami składek, mogą skorzystać z dwóch form wsparcia: odroczenia terminu płatności lub rozłożenia zadłużenia na raty.

  • Odroczenie terminu płatności może dotyczyć tylko składek bieżących lub przyszłych, których termin płatności nie upłynął. Wniosek o odroczenie należy złożyć najpóźniej w dniu terminu płatności składek. Dzięki umowie z ZUS przedsiębiorca nie będzie płacił odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy.
  • Rozłożenie zadłużenia na raty może dotyczyć zarówno składek bieżących, jak i zaległych. Po podpisaniu umowy przedsiębiorca będzie mógł opłacić zaległe składki w dłuższym terminie. Ponadto jeśli prowadzone jest wobec niego postępowanie egzekucyjne, to zostanie ono zawieszone.

Wniosek można złożyć elektronicznie przez profil PUE ZUS, za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS. Zakres dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku, zawsze ustalany jest indywidualnie. Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz formy opodatkowania.

Źródło: ZUS

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!