10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneWrocławNagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego | Javier Solana

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego | Javier Solana

-

Kapituła Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego ogłosiła, że tegorocznym laureatem jest Javier Solana, wybitny hiszpański polityk i dyplomata.

Solana będzie uhonorowany za swój znaczący wkład w rozszerzenie NATO i integrację europejską. Nagroda jest zwieńczeniem jego wieloletniej działalności na rzecz bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 22 czerwca w ogrodach Ossolineum we Wrocławiu. Podczas wydarzenia odbędzie się również dyskusja z udziałem m.in. Aleksandra Kwaśniewskiego.

Fizyk, który został dyplomatą

Javier Solana urodził się w 1942 roku w Madrycie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Complutense w Madrycie i na Uniwersytecie Virginia w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat. Po studiach zaangażował się w działalność polityczną, wstępując do Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE). Natomiast w latach 1982-1995 pełnił różne funkcje ministerialne w rządach Felipe Gonzáleza. 

W 1995 roku Solana został Sekretarzem Generalnym NATO. Pod jego przywództwem Sojusz Północnoatlantycki rozszerzył się o Polskę, Czechy i Węgry. Ponadto, Solana odegrał również kluczową rolę w interwencji NATO w Kosowie w 1999 roku.

Natomiast po zakończeniu kadencji w NATO w 1999 roku Solana został Wysokim Przedstawicielem Unii Europejskiej ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Ponadto był Sekretarzem Generalnym Rady Unii Europejskiej. Na tym stanowisku odpowiadał za koordynację polityki zagranicznej UE i reprezentował Unię na arenie międzynarodowej. Solana pełnił te funkcje do 2009 roku.

Javier Solana jest powszechnie uznawany za jednego z najbardziej wpływowych polityków i dyplomatów ostatnich dekad. Jest ceniony za swoje umiejętności negocjacyjne, wizję strategiczną i zaangażowanie w budowanie pokoju i bezpieczeństwa.

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!