14 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKulturaWrocławska Nagroda Poetycka Silesius | Laureatka i nominacje

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius | Laureatka i nominacje

-

Znamy nominacje do tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Poznaliśmy również nazwisko laureatki nagrody Silesius za całokształt pracy twórczej, którą została wybitna poetka Marzanna Bogumiła Kielar. To prestiżowe wyróżnienie wiąże się z nagrodą pieniężną w wysokości 100 tys. zł.

Uroczysta gala wręczenia Silesiusa odbędzie się 19 października 2024 roku. W tym samym czasie ogłoszeni zostaną również laureaci Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Połączenie ceremonii obu nagród stało się już tradycją. W tym roku ceremonia zbiega się z obchodami 400. rocznicy urodzin patrona obu wydarzeń – Anioła Ślązaka, Johannesa Schefflera.

Marzanna Bogumiła Kielar urodziła się w 1963 roku w Gołdapi, a obecnie mieszka w Warszawie, gdzie wykłada filozofię. Jest autorką wielu tomików poetyckich, m.in. „Sacra conversazione” (1992), „Materia prima” (1999), „Monodia” (2006), „wybory Umbra” (2002), „Brzeg” (2010) i najnowszego „Wilki” (2023). Jej wiersze przetłumaczono na 23 języki, a za swoją twórczość otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę Poetycką im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – Orfeusz Mazurski, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej i Paszport „Polityki”.

Marzanna Bogumiła Kielar jest piątą kobietą wyróżnioną Silesiusem za całokształt twórczości. Dołączyła do znakomitego grona laureatów, wśród których znaleźli się m.in. Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak, Piotr Sommer, Urszula Kozioł, Marcin Świetlicki, Krystyna Miłobędzka, Darek Foks, Jacek Podsiadło, Julian Kornhauser, Andrzej Sosnowski, Bohdan Zadura, Ewa Lipska, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Ryszard Krynicki, Marcin Sendecki i Joanna Mueller.

Nominacje do finału Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2024

W kategorii Książka roku:
1.    Justyna Bargielska, Wybór stand-upów
2.    Kacper Bartczak, czas kompost
3.    Dominik Bielicki, Wielki ping-pong
4.    Darek Foks, Patriotka
5.    Justyna Kulikowska, Obóz zabaw

W kategorii Debiut:
1.    Opal Ćwikła, UFOPORNO
2.    Martyna Pankiewicz, czym się żywi ziemia i martwi
3.    Urszula Sikora, Trzynasty miesiąc

Wyniki w obu kategoriach poznamy jesienią.

9. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius odbędzie się we Wrocławiu w dniach 14–19 maja 2024 roku. Podczas festiwalu odbędą się spotkania z autorami, dyskusje i koncerty.

Nagroda Silesius jest jedną z najważniejszych polskich nagród literackich. Jej celem jest promowanie wartościowej poezji polskiej i zagranicznej.

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!