10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesNajnowsze dane GUS: Inflacja w maju na poziomie 13% i spadek PKB...

Najnowsze dane GUS: Inflacja w maju na poziomie 13% i spadek PKB w I kwartale

-

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce w maju 2023 roku oraz wstępną ocenę wzrostu PKB w pierwszym kwartale tego roku.

Według informacji udostępnionych przez GUS, wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2023 roku wyniósł 13%, co oznacza spadek w porównaniu do kwietnia, kiedy inflacja sięgnęła 14,7%.

Majowa inflacja na poziomie 13% jest także najniższym odczytem od roku, co można uznać za pozytywną informację. Szacuje się, że wzrost cen utrzymał się na stałym poziomie w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Dane te okazały się nieco lepsze od prognoz.

Jest to potwierdzenie wstępnego szacunku GUS. Nie mamy jeszcze recesji, ale już bardzo poważne zmniejszenie tempa wzrostu PKB w stosunku do trendu 3,5% r/r, głównie na skutek dużego spadku zapasów w środki obrotowe oraz mniejszej konsumpcji. – ocenia prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC i minister finansów Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club.

Warto również zwrócić uwagę na wstępny szacunek GUS dotyczący PKB Polski w pierwszym kwartale 2023 roku. Według danych GUS, PKB zmniejszył się o 0,3% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Przyczyną spadku było obniżenie się popytu krajowego o 5,2% oraz spadek ogólnego spożycia o 1,6%. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu do spadku PKB w czwartym kwartale 2022 roku o 3,3%, pierwszy kwartał 2023 roku przyniósł pewną poprawę.

Profesor Stanisław Gomułka podkreśla, że oprócz negatywnych danych dotyczących spadku PKB, można znaleźć także pozytywne informacje w publikowanych danych GUS. Należą do nich między innymi wzrost nakładów brutto na środki trwałe oraz nadwyżka w eksporcie netto.

Źródło: Materiał prasowy

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!