Szyb GG-1 w Kwielicach to najgłębsze wyrobisko górnicze w Polsce, osiągające głębokość 1348 metrów. Ten podziemny projekt stanowi jedną z najważniejszych inwestycji w historii KGHM Polska i największy projekt w branży metali nieżelaznych w Europie.
W czerwcu tego roku nastąpiło kluczowe połączenie techniczne, które zbliżyło Szyb GG-1 do Zakładów Górniczych Rudna. Dzięki temu możliwe będzie dostarczanie większych ilości świeżego powietrza do wyrobisk górniczych.
Szyb GG-1 jest już przygotowany do zabudowy zbrojenia i wyposażenia w niezbędne instalacje i urządzenia na okres docelowy. Na dnie wylano trzymetrową warstwę betonu. Parametry szybu obejmują głębokość 1348 metrów oraz średnicę w świetle obudowy wynoszącą 7,5 metra. Będzie to szyb wdechowy, służący do transportu ludzi i materiałów.
Szyb GG-1 ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju KGHM Polska Miedź S.A. Pozwoli na udostępnienie nowych obszarów złoża miedzi oraz przedłużenie funkcjonowania kopalń Polkowice-Sieroszowice oraz Rudna. Inwestycja wpłynie również na poprawę warunków wentylacyjnych i klimatyzacyjnych dla górników oraz skróci drogi dojazdów załóg do wyrobisk.
Budowa kompleksu szybu GG-1 jest częścią Programu Udostępniania Złoża, prowadzonego przez Departament Rozwoju Struktury Wydobywczej w Centrali KGHM. Prace nad tym projektem zostały powierzone spółce PeBeKa, która jest częścią Grupy Kapitałowej KGHM. Szyb GG-1 jest kluczowym obiektem, który ma służyć udostępnieniu Obszaru Górniczego Głogów Głęboki-Przemysłowy.
Szacuje się, że zasoby przemysłowe rudy miedzi w obszarze Głogów Głęboki-Przemysłowy wynoszą blisko 265 milionów ton. Stanowią one około 25 proc. zasobów miedzi i ponad 30 proc. zasobów srebra we wszystkich obszarach koncesyjnych KGHM w Polsce. Dostęp do tych bogatych zasobów rudy miedzi zapewni ciągłość wydobycia na wiele lat.
Zgodnie z planami inwestycyjnymi na lata 2028-2035 produkcja z obszaru Głogów Głęboki-Przemysłowy ma wynosić od 10 do 11 milionów ton rudy rocznie. Z tej ilości będzie można uzyskać około 200-220 tysięcy ton miedzi elektrolitycznej rocznie.
Źródło: KGHM