18.2 C
Wrocław
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneEmerytury w Polsce | Rekordy i skrajności

Emerytury w Polsce | Rekordy i skrajności

-

Wysokość emerytur w Polsce zawsze budzi wiele emocji. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę ogromne rozbieżności w wypłacanych świadczeniach.

Z jednej strony mamy rekordzistów, którzy miesięcznie otrzymują dziesiątki tysięcy złotych, z drugiej zaś osoby, których emerytura ledwo wystarcza na pokrycie podstawowych potrzeb.

Rekordowe wypłaty

Absolutnym rekordzistą w kraju jest emeryt z Zabrza, który co miesiąc otrzymuje 48,6 tys. zł. Swoją emeryturę wypracował długim stażem pracy i wysokimi zarobkami. Należy jednak zaznaczyć, że takie przypadki należą do rzadkości.

Na Dolnym Śląsku rekord należy do emerytowanego lekarza, który pobiera świadczenie w wysokości prawie 30 tys. zł. Mężczyzna zakończył aktywność zawodową w wieku 78 lat, co znacząco wpłynęło na wysokość jego emerytury.

Najniższe świadczenia

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja osób z krótkim stażem pracy lub niskimi zarobkami. Wśród nich można znaleźć osoby, których emerytura wynosi zaledwie kilka złotych.

Przykładowo, na Dolnym Śląsku kobieta z sześciomiesięcznym stażem pracy pobiera świadczenie w wysokości 0,22 zł. Z kolei mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego, który przepracował w swoim życiu tylko trzy dni, otrzymuje emeryturę wynoszącą 1 grosz.

Zasady wyliczania emerytury

W Polsce obowiązuje system zdefiniowanej składki, co oznacza, że wysokość emerytury uzależniona jest od sumy składek odprowadzonych w trakcie aktywności zawodowej. Im więcej składek odprowadzono, tym wyższa będzie emerytura.

Prawo do emerytury przysługuje każdemu, kto ukończył powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i opłacił składki na ubezpieczenia społeczne przynajmniej za jeden dzień.

Metoda wyliczenia

Wyliczenie emerytury opiera się na prostym działaniu. W liczniku znajduje się suma zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowany kapitał początkowy. Mianownik natomiast stanowi średnie dalsze trwanie życia w momencie przejścia na emeryturę.

Dodatkowe czynniki wpływające na wysokość świadczenia

Oprócz sumy składek i wieku emerytalnego na wysokość świadczenia wpływają również inne czynniki, takie jak okresy składkowe i nieskładkowe oraz waloryzacja składek i kapitału początkowego.

Okresy składkowe obejmują okresy aktywności zawodowej, np. okresy ubezpieczenia czy samodzielnego opłacania składek. Natomiast okresy nieskładkowe to te związane z brakiem aktywności zawodowej, np. nauka na studiach czy pobieranie zasiłku chorobowego. Ważne jest, aby okresy nieskładkowe nie stanowiły więcej niż 1/3 okresów składkowych.

Waloryzacja składek i kapitału początkowego polega na pomnożeniu zapisanych w ZUS kwot przez wskaźnik waloryzacji.

Decyzja o przejściu na emeryturę

Ustawa określa jedynie minimalny wiek emerytalny. Przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem. Każda osoba samodzielnie decyduje o zakończeniu aktywności zawodowej.

ZUS zachęca osoby planujące przejście na emeryturę do skorzystania z porad doradców emerytalnych, którzy udzielą szczegółowych informacji i wyjaśnią wszelkie wątpliwości.

ŹródłoZUS

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!