25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaPraca/HRNastawienie Polaków do Ukraińców w pracy - od entuzjazmu do rozczarowania

Nastawienie Polaków do Ukraińców w pracy – od entuzjazmu do rozczarowania

-

Zgodnie z badaniem Personnel Service, nastawienie Polaków do Ukraińców pogorszyło się w ciągu ostatniego roku. 

Ponad połowa (56 proc.) osób nie widzi zmiany w swoim stosunku do Ukraińców, a 7 proc. uważa, że jest on bardziej pozytywny. Jednak co czwarty Polak (26 proc.) deklaruje, że jego nastawienie do naszych wschodnich sąsiadów jest bardziej negatywne.

Erozja nastrojów wobec Ukraińców nie jest zaskakującym zjawiskiem. Zryw, z którym mieliśmy do czynienia tuż po wybuchu wojny, był bezprecedensowy i pokazał ogromne serce oraz zaangażowanie Polaków w pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów. Jednak wraz z upływem czasu determinacja do wspierania i ponoszenia kosztów tego zjawiska słabła. Nadal ponad połowa osób myśli o Ukraińcach podobnie jak rok temu, ale w przypadku co czwartego Polaka doszło do zmiany nastrojów na bardziej negatywne. To efekt zmęczenia sytuacją – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Główne powody pogorszenia nastrojów Polaków do Ukraińców to:

  • duże wymagania Ukraińców wobec Polski,
  • roszczeniowa postawa,
  • przeciągająca się pomoc socjalna.

Mimo pogorszenia nastrojów, Polacy nadal chętnie pracują z Ukraińcami. Aż 52 proc. Polaków deklaruje, że chciałoby pracować z kolegami ze wschodu. Z osobami z Azji chce pracować 27 proc. Polaków, a z Afrykańczykami zaledwie 12 proc.

Początkowa fala sympatii Polaków do Ukraińców po wybuchu wojny w Ukrainie ustępuje miejsca rezerwie. Polacy są coraz bardziej sceptycznie nastawieni do dużych wymagań Ukraińców wobec Polski, ich roszczeniowej postawy i przedłużającej się pomocy socjalnej. Mimo to, Polacy nadal chętnie pracują z Ukraińcami.

Źródło: Personnel Service

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!